Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... SSM in cazul unui PFA fara angajati
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

SSM in cazul unui PFA fara angajati

Doresc sa va intreb este necesara organizarea SSM in cazul unui PFA, care are cod CAEN principal lucrari de constructii si care nu are nici un angajat.
Daca firma nu are angajati, nu este mentionata in Legea ssm nr. 319/ 2006 obligatie legala pentru desfasurarea de activitati specifice de prevenire si protectie in domeniul ssm.
Din postarea dvs. inteleg ca persoana care detine PFA este si cea care desfasoara activitati. In aceste conditii, dvs. puteti desfasura lucrari de ctii. la firma cu care aveti incheiat contract de prestari servicii numai dupa ce ati fost instruit de catre responsabilul ssm din cadrul firmei respective asupra activitatilor pe care urmeaza sa le desfasurati, ati fost informat asupra riscurilor profesionale identificate si evaluate de catre firma respectiva, la care va expuneti la locurile de munca/ posturile de lucru unde urmeaza sa desfasurati activitati.
Conform prevederilor din contractul de prestari servicii incheiat intre PFA si firma respectiva, dvs. ca executant de lucrari, dupa caz, trebuie sa fiti verificat asupra dotarii personale/ sa fiti dotat de catre firma respectiva cu EIP, adecvat, pentru prevenirea riscurilor profesionale la care sunteti expus in timpul desfasurarii de activitati.