Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale srl cu profil jurnalistic
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

srl cu profil jurnalistic

buna ziua.
doresc sa editez un ziar bilingv, adica in limba romana si o alta limba. doresc sa ma interesez acum care sunt conditiile legii prin care pot sa deschid aceasta firma, sa editez ziarul iar apoi sa-l comercializez.
va multumesc anticipat.
iti mutumesc mult de raspuns, este cu siguranta foarte folositor. am sa parcurg pasii indicati de tine u inregistrarea marcii. e de bun augur.
acum as mai vrea sa intreb ceva. de unde se poate cumpara un program IT pt scrierea ziarelor, pt ca este un program special de scriere a lor.
dupa aceea, asa cum spui tu, fara probleme de licenta:) inainte:)
multumesc de incurajari.
eu eram imi cer scuze pt ca am uitat sa ma inregistrez:(
dar multumiri inca o data.
La constituire va trebuie un aviz din partea Ministerului Culturii, dupa care trebuie sa obtineti ISSN sau ISBN. Trebuie sa va inscrieti in anuarul publicatilor de presa din romania. Editura in principu nu prea aveti cum sa va constituiti dac nu aveti propia tiografie sau trebuie sa demnostrati ca aveti un contract ferm cu una din tipografii. Pentru comercializare trebuie sa incheiati contracte de difuzare a presei. Pentru colaborare, contactati-ma lucrez in domeniu.
IAr daca vreti sa deveniti cunoscuta si publicatia sa supravietuiasca aveti nevoie de profesionisti. Daca sunteti patron nu inseamna ca sunteti si bun jurnalist. Iar un ziar sa mearga are nevoi de profesionisti, cititorul da note, iar in urama tirajului, eventual auditat obtineti reclama, abonamente, etc. Un ziar bun are nevoie de striri de ultima ora, deci aveti nevoie si de redactori/reporteri. Asa ca presa se face cu oameni profesionisti, strungarul nu face timplarie.
Draga MihaiJuridic,

Pentru a-ti face o editura in Romania, nu te intreaba nimeni daca ai contract cu o tipografie sau nu. Te rog frumos sa te documentezi inainte de a raspunde.