Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Bon fiscal
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Bon fiscal

Care este valoarea amenzii in cazul neeliberarii bonului fiscal???
Unde gasesc noile modificari in urma desfiintarii garzi financiare??
Va multumesc.
ORDONANTA DE URGENTA nr. 28/1999 privind obligatia operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscal
Art. 1
(1) Operatorii economici care efectueaza livrari de bunuri cu amanuntul, precum si prestari de servicii direct catre populatie sunt obligati sa utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.
(2) Operatorii economici prevazuti la alin. (1), denumiti in continuare utilizatori, au obligatia sa emita bonuri fiscale cu aparate de marcat electronice fiscale si sa le predea clientilor. La solicitarea clientilor, utilizatorii vor elibera acestora si facturi fiscale.

Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 74/2013 privind unele măsuri pentru îmbunătățirea şi reorganizarea activității Agenției Naționale de Administrare Fiscală, precum şi pentru modificarea şi completarea unor acte normative, publicată în Monitorul Oficial nr. 389 din 29 iunie 2013
Art. 10
Constituie contraventii urmatoarele fapte daca, potrivit legii penale, nu sunt considerate infractiuni:
;
b) neindeplinirea obligatiei operatorilor economici de a se dota si de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale avizate conform art. 5 alin. (2), la termenele stabilite la art. 6, cu exceptia prevazuta la art. 1 alin. (4), neemiterea bonului fiscal pentru toate bunurile livrate sau serviciile prestate ori emiterea de bonuri cu o valoare inferioara celei reale, precum si nereintroducerea datelor inscrise pe rola jurnal privind tranzactiile efectuate de la ultima inchidere zilnica pana in momentul stergerii memoriei operative;

ART. 11
(1) Amenzile pentru contravenţiile prevăzute la art. 10 se aplică operatorilor
economici, cu excepţia celor prevăzute la art. 10 lit. d), astfel:

b) faptele prevăzute la art. 10 lit. a), b), h^1), i), j), l) şi m) se sancţionează cu
amendă de la 8.000 lei la 10.000 lei;

art.14(2) Nerespectarea de catre operatorii economici a prevederilor art. 10 lit. b), referitoare la neutilizarea aparatelor de marcat electronice fiscale, neemiterea bonurilor fiscale pentru toate bunurile livrate sau serviciile prestate, emiterea de bonuri cu o valoare inferioara celei reale si nereintroducerea datelor inscrise pe rola-jurnal privind tranzactiile efectuate de la ultima inchidere zilnica pana in momentul stergerii memoriei operative, atrage si suspendarea activitatii unitatii pe o perioada de 3 luni

Off topic

Am postat inca un mesaj pentru ca primul are formatul deformat si nu mai exista butonul "edit" prin care as fi putut adauga aceste informatii.