Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Noua perioada de proba
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Noua perioada de proba

buna ziua

conf art 32.2 (2) Prin exceptie, salariatul poate fi supus la o noua perioada de proba in situatia in care acesta debuteaza la acelasi angajator intr-o noua functie sau profesie ori urmeaza sa presteze activitatea intr-un loc de munca cu conditii grele, vatamatoare sau periculoase.

E ok daca in actul additional de schombare de functie se trece si ca perioada de proba va fi de...zile incepand cu data de....?

Sau nu este necesara o astfel de prevedere?

Cornel Vasile, Consilier juridic
Da, este in regula. Perioada de proba este o clauza contractuala care pentru a produce efecte trebuie inscrisa in CIM. de altfel in art 32 alin 2 CM se mentioneaza ca "salariatul poate fi supus la o nouă perioadă de probă ". Deci nu este obligatorie perioada de proba. Ea trebuie prevazuta in CIM.
Multumesc