avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 588 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Cum ajung procuror militar
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Cum ajung procuror militar

Buna ziua,

As avea o intrebare pt a ajunge procuror militar se poate si facultatea de politie si sau jandarmerie sau numai cu cea de armata de ofiteri se poate.Si daca nu se poate cu politia sau jandarmerie de ex se poate ca in perioada aceea de 10 ani sa dai admitere si la magisratura fara penalitati?
Cel mai recent răspuns: szaby_n , utilizator 15:25, 27 Noiembrie 2013
1) complicat : ”facultatea de politie si sau jandarmerie”, nu are specialitatea juridică, nu poți fi jurist;
2) simplu : cu Facultatea de Drept, abilități specifice unui militar/cadru militar, supunerea la un control medical, cazier, o recomandare din partea cuiva unde lucrați/ați lucrat ca jurist, participarea la un concurs de ocupare a unor locuri de procuror militar (funcție de nr. de locuri, interesați-vă-ți la parchete militare direct sau prin interpuși), ajutor de la Dumnezeu, poate și ceva proptele.Restul, vine de la sine.Vă doresc succes deplin!
n53 a scris:

1) complicat : ”facultatea de politie si sau jandarmerie”, nu are specialitatea juridică, nu poți fi jurist;
2) simplu : cu Facultatea de Drept, abilități specifice unui militar/cadru militar, supunerea la un control medical, cazier, o recomandare din partea cuiva unde lucrați/ați lucrat ca jurist, participarea la un concurs de ocupare a unor locuri de procuror militar (funcție de nr. de locuri, interesați-vă-ți la parchete militare direct sau prin interpuși), ajutor de la Dumnezeu, poate și ceva proptele.Restul, vine de la sine.Vă doresc succes deplin!


Fac facultatea de ordine publica pe urma 1 an complementar sa fiu si jurist 2 facultati pe urma ca jandarm pot sa dau la INM sau unde se da admiterea fara ca sa trebuiasca sa platesc bani ca nam lucrat 10 ani in sistem
Nimeni nu iti poate garanta daca va trebui sau nu sa platesti scolarizarea. Lucrurile s-au tot schimbat de-a lungul timpului. Din cate stiu eu, asa e, faci Academia, apoi faci inca un an la o facultate de drept ca sa obtii si licenta in drept. Ai avantajul gasirii unui loc de munca imediat. In ceea ce priveste postul de procuror militar, eu nu mai tin minte cand am vazut ultima data locuri scoase la concurs pt acest tip de posturi. In ultimii ani, pt a ajunge pe acest post trebuie sa devii procuror civil ( sa fii magistrat cu Inm sau cu vechime - atentie, ca jandarm nu ai vechimea necesara), apoi sa soliciti transferul la un parchet militar si concomitent sa devii ofiter activ.

Revin ca sa iti mai spun ca, daca ai asemenea aspiratii, trebuie sa iti imbunatatesti gramatica semnificativ ( fara suparare).
Ultima modificare: Miercuri, 27 Noiembrie 2013
J13, utilizator
J13 a scris:

Nimeni nu iti poate garanta daca va trebui sau nu sa platesti scolarizarea. Lucrurile s-au tot schimbat de-a lungul timpului. Din cate stiu eu, asa e, faci Academia, apoi faci inca un an la o facultate de drept ca sa obtii si licenta in drept. Ai avantajul gasirii unui loc de munca imediat. In ceea ce priveste postul de procuror militar, eu nu mai tin minte cand am vazut ultima data locuri scoase la concurs pt acest tip de posturi. In ultimii ani, pt a ajunge pe acest post trebuie sa devii procuror civil ( sa fii magistrat cu Inm sau cu vechime - atentie, ca jandarm nu ai vechimea necesara), apoi sa soliciti transferul la un parchet militar si concomitent sa devii ofiter activ.

Revin ca sa iti mai spun ca, daca ai asemenea aspiratii, trebuie sa iti imbunatatesti gramatica semnificativ ( fara suparare).


Atuncea procuror civil pot sa fiu fara sa trebuiasca sa platesc pentru cei 10 ani de scolarizare?La academia intru dar in magisratura ii un pic mai greu de asta intreb
Depinde de legislatia care va fi in vigoare la momentul respectiv.

Alte discuții în legătură

Academia de politie si facultatea de drept Imanent Imanent - Este posibil sa faci Academia de Politie paralel cu Dreptul (la zi, nu la distanta)? - Daca termin Academiei de Politie, specializarea drept, pot ... (vezi toată discuția)
Admitere la imn ANDREI NICOLAE ANDREI NICOLAE sunt politist din anul 1996, in anul 2003 am terminat fac drept si in sesiunea iunie 2003 am luat examenul de licenta , din decembrie 2005 sunt in corpul ... (vezi toată discuția)
Cum ajung in criminalistica , si ce inseamna ,criminalist si procuror criminallist?  Buna am tot incercat sa gasesc raspunsuri intrebarilor dar in zadar,pe mine mar intereseaza foarte mult sa ajung in criminalistica dar nu prea stiu cum sa ma ... (vezi toată discuția)