Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Cum ajung procuror militar
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Cum ajung procuror militar

Buna ziua,

As avea o intrebare pt a ajunge procuror militar se poate si facultatea de politie si sau jandarmerie sau numai cu cea de armata de ofiteri se poate.Si daca nu se poate cu politia sau jandarmerie de ex se poate ca in perioada aceea de 10 ani sa dai admitere si la magisratura fara penalitati?
1) complicat : ”facultatea de politie si sau jandarmerie”, nu are specialitatea juridică, nu poți fi jurist;
2) simplu : cu Facultatea de Drept, abilități specifice unui militar/cadru militar, supunerea la un control medical, cazier, o recomandare din partea cuiva unde lucrați/ați lucrat ca jurist, participarea la un concurs de ocupare a unor locuri de procuror militar (funcție de nr. de locuri, interesați-vă-ți la parchete militare direct sau prin interpuși), ajutor de la Dumnezeu, poate și ceva proptele.Restul, vine de la sine.Vă doresc succes deplin!
n53 a scris:

1) complicat : ”facultatea de politie si sau jandarmerie”, nu are specialitatea juridică, nu poți fi jurist;
2) simplu : cu Facultatea de Drept, abilități specifice unui militar/cadru militar, supunerea la un control medical, cazier, o recomandare din partea cuiva unde lucrați/ați lucrat ca jurist, participarea la un concurs de ocupare a unor locuri de procuror militar (funcție de nr. de locuri, interesați-vă-ți la parchete militare direct sau prin interpuși), ajutor de la Dumnezeu, poate și ceva proptele.Restul, vine de la sine.Vă doresc succes deplin!

Fac facultatea de ordine publica pe urma 1 an complementar sa fiu si jurist 2 facultati pe urma ca jandarm pot sa dau la INM sau unde se da admiterea fara ca sa trebuiasca sa platesc bani ca nam lucrat 10 ani in sistem
Nimeni nu iti poate garanta daca va trebui sau nu sa platesti scolarizarea. Lucrurile s-au tot schimbat de-a lungul timpului. Din cate stiu eu, asa e, faci Academia, apoi faci inca un an la o facultate de drept ca sa obtii si licenta in drept. Ai avantajul gasirii unui loc de munca imediat. In ceea ce priveste postul de procuror militar, eu nu mai tin minte cand am vazut ultima data locuri scoase la concurs pt acest tip de posturi. In ultimii ani, pt a ajunge pe acest post trebuie sa devii procuror civil ( sa fii magistrat cu Inm sau cu vechime - atentie, ca jandarm nu ai vechimea necesara), apoi sa soliciti transferul la un parchet militar si concomitent sa devii ofiter activ.

Revin ca sa iti mai spun ca, daca ai asemenea aspiratii, trebuie sa iti imbunatatesti gramatica semnificativ ( fara suparare).
J13, utilizator
J13 a scris:

Nimeni nu iti poate garanta daca va trebui sau nu sa platesti scolarizarea. Lucrurile s-au tot schimbat de-a lungul timpului. Din cate stiu eu, asa e, faci Academia, apoi faci inca un an la o facultate de drept ca sa obtii si licenta in drept. Ai avantajul gasirii unui loc de munca imediat. In ceea ce priveste postul de procuror militar, eu nu mai tin minte cand am vazut ultima data locuri scoase la concurs pt acest tip de posturi. In ultimii ani, pt a ajunge pe acest post trebuie sa devii procuror civil ( sa fii magistrat cu Inm sau cu vechime - atentie, ca jandarm nu ai vechimea necesara), apoi sa soliciti transferul la un parchet militar si concomitent sa devii ofiter activ.

Revin ca sa iti mai spun ca, daca ai asemenea aspiratii, trebuie sa iti imbunatatesti gramatica semnificativ ( fara suparare).

Atuncea procuror civil pot sa fiu fara sa trebuiasca sa platesc pentru cei 10 ani de scolarizare?La academia intru dar in magisratura ii un pic mai greu de asta intreb
Depinde de legislatia care va fi in vigoare la momentul respectiv.