Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Moduri de protectie design website si continut
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Moduri de protectie design website si continut

buna ziua.intrebarea este cum pot apara din punct de vedere juridic un site,precum si continutul sau.ce trebuie sa am in vedere pt acest lucru?
Buna ziua,

va rog sa detaliati ce anume va contine site-ul si ce doriti sa aparati in concret.

Costi Boncu
Pe componente:

Prin drept de autor - codul sursa, textul (daca este original), desenele, design-ul.
Prin desen industrial - interfata grafica a site-ului (look & feel)
Prin marca - eventuale logo-uri, marci

Contracte incheiate cu programatorii, cei care va creeaza logo-uri, design-ul, etc.

Buna ziua,

In ce priveste designul site-ului, lucrurile sunt ceva mai complicate. Daca designul respectiv poate fi considerat o "opera" in sensul legii privind protectia drepturilor de autor, atunci el ar putea fi protejat prin dovedirea paternitatii operei in cazul in care altcineva s-ar folosi de acea opera fara drept.
Este bine ca dupa ce faceti site-ul sa obtineti o dovada privind creearea operei de dvs si data la care a fost adusa la cunostinta publicului (adica afisata online).

Cu stima,
Costi Boncu