avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 703 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Moduri de protectie design website si continut
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Moduri de protectie design website si continut

buna ziua.intrebarea este cum pot apara din punct de vedere juridic un site,precum si continutul sau.ce trebuie sa am in vedere pt acest lucru?
Cel mai recent răspuns: Boncu Constantin , Avocat 10:20, 28 Noiembrie 2013
Buna ziua,

va rog sa detaliati ce anume va contine site-ul si ce doriti sa aparati in concret.

Costi Boncu
Pe componente:

Prin drept de autor - codul sursa, textul (daca este original), desenele, design-ul.
Prin desen industrial - interfata grafica a site-ului (look & feel)
Prin marca - eventuale logo-uri, marci

Contracte incheiate cu programatorii, cei care va creeaza logo-uri, design-ul, etc.

Buna ziua,

In ce priveste designul site-ului, lucrurile sunt ceva mai complicate. Daca designul respectiv poate fi considerat o "opera" in sensul legii privind protectia drepturilor de autor, atunci el ar putea fi protejat prin dovedirea paternitatii operei in cazul in care altcineva s-ar folosi de acea opera fara drept.
Este bine ca dupa ce faceti site-ul sa obtineti o dovada privind creearea operei de dvs si data la care a fost adusa la cunostinta publicului (adica afisata online).

Cu stima,
Costi Boncu



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrare grafica website osim sau orda? ana_tudose ana_tudose Buna ziua, Ma confrunt cu urmatoarea situatie. Grafica site-ului meu a fost furata, la fel ca si conceptul de design al afacerii. Furtul este flagrant si ... (vezi toată discuția)
Drepturi de autor asupra unui website ankiutel ankiutel Dezvolt un site web unde imi voi afisa serviciile de web design si grafic design pe care le prestez in calitate de persoana juridica. Din cunostintele mele, ... (vezi toată discuția)
Site osim ContSters87904 ContSters87904 Daca ai un site trebuie sa fie inregistrat la OSIM? (vezi toată discuția)