Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Acoperire prejudiciu angajat care nu a lucrat deloc la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Acoperire prejudiciu angajat care nu a lucrat deloc la angajator

supun atentiei colegilor specialisti in dreptul muncii urmatoarea speta:
la o firma, o doamna lucreaza fara contract de munca.
la un moment dat, firma si sotul doamnei incheie un CIM, dar sotul nu exercita absolut deloc atributiile de serviciu, nu merge la serviciu niciodata, in continuare lucreaza ea.
doamna nu depune o suma de bani la firma, suma pe care o avea din incasari de la debitori.
firma cheama in judecata pe sot, iar instanta il obliga la plata sumei.
in proces, firma a recunoscut ca ea lucra si nu el, deci dovada acestui fapt s-a facut 100%.
considerati corecta hotararea instantei ?
ca sa ma exprim primul, eu consider ca e gresita.
Daca suma de bani a fost luata in numele sotului, atunci instanta de judecata are dreptate.

Societatea trebuia sa actioneze in instanta pe sotie , sa se constate existenta unui raport de munca si apoi sa se recupereze prejudiciul cauzta.
suma nu a fost luata in numele sotului. am declaratii ale reprezentantilor societatilor debitoare, in care se spune ca nu il cunosc si nu au auzit niciodata de el, ci au tratat numai cu ea.
Atunci cum a motivat instanta de judecata decizia luata?
solutia s-a dat abia miercuri, evident ca nu e motivata inca...
1. Raman totusi la parerea ca trebuia actionata in instanat sotia si nu sotul.

2. Greseala este a societatii ca a acceptat asa ceva.

3. Instanat nu a gresit daca reclamantul nu si-a precizat concret actiunea.