Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Se poate aplica avertisment la legea 50/1991??
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Se poate aplica avertisment la legea 50/1991??

In conditiile Og.2/2001,art.7,aln 3 ,se poate aplica sanctiunea AVERTISMENT la legea 50/1991-privind autorizarea executarii lucrariilor de constructii??
Solicit o opinie .Multumesc.
Nu se aplica avertismentul - art. 26 (6) din legea 50/1991.

Sanctiunea este amenda si obligarea la intrarea in legalitate intr-un anumit termen ori desfiintarea lucrarilor, nu avertismentul (art. 26-28 L. 50/2001). Atentie la disp, art, 31 din lege daca sanctiunea este aplicata dupa mai mult de 2 ani de la ridicarea constructiei puteti face contestatie si veti castiga procesul, respectiv se va anula PV de contraventie.
Bună ziua!Dar ținând cont de prevederile Legii 203/2018 care modifică unele articole ale Ordonanței de guvern 2/2001 după apariția legii 203/2018este posibilă înlocuirea sancțiunii amenzii cu cea avertismentului în ceea ce privește contravențiile privind nerespectarea legii 50/91?

Cabinet Individual Avocatura CAZACU IOANA a scris:

Sanctiunea este amenda si obligarea la intrarea in legalitate intr-un anumit termen ori desfiintarea lucrarilor, nu avertismentul (art. 26-28 L. 50/2001). Atentie la disp, art, 31 din lege daca sanctiunea este aplicata dupa mai mult de 2 ani de la ridicarea constructiei puteti face contestatie si veti castiga procesul, respectiv se va anula PV de contraventie.

danalida, utilizator