avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 732 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Se poate aplica avertisment la legea 50/1991??
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Se poate aplica avertisment la legea 50/1991??

In conditiile Og.2/2001,art.7,aln 3 ,se poate aplica sanctiunea AVERTISMENT la legea 50/1991-privind autorizarea executarii lucrariilor de constructii??
Solicit o opinie .Multumesc.
Cel mai recent răspuns: danalida , utilizator 16:34, 27 Ianuarie 2023
Nu se aplica avertismentul - art. 26 (6) din legea 50/1991.

Sanctiunea este amenda si obligarea la intrarea in legalitate intr-un anumit termen ori desfiintarea lucrarilor, nu avertismentul (art. 26-28 L. 50/2001). Atentie la disp, art, 31 din lege daca sanctiunea este aplicata dupa mai mult de 2 ani de la ridicarea constructiei puteti face contestatie si veti castiga procesul, respectiv se va anula PV de contraventie.
Bună ziua!Dar ținând cont de prevederile Legii 203/2018 care modifică unele articole ale Ordonanței de guvern 2/2001 după apariția legii 203/2018este posibilă înlocuirea sancțiunii amenzii cu cea avertismentului în ceea ce privește contravențiile privind nerespectarea legii 50/91?

Cabinet Individual Avocatura CAZACU IOANA a scris:

Sanctiunea este amenda si obligarea la intrarea in legalitate intr-un anumit termen ori desfiintarea lucrarilor, nu avertismentul (art. 26-28 L. 50/2001). Atentie la disp, art, 31 din lege daca sanctiunea este aplicata dupa mai mult de 2 ani de la ridicarea constructiei puteti face contestatie si veti castiga procesul, respectiv se va anula PV de contraventie.

Ultima modificare: Vineri, 27 Ianuarie 2023
danalida, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recurs pv contraventie claely claely 1.Am primit amenda pentru o constructie neautorizata si am contestat procesul verbal. Am cerut anularea pv si inlocuirea amenzii cu avertisment, iar ... (vezi toată discuția)
Individualizarea amenzii constructie fara autorizatie. am sesizat ... aidu aidu Individualizarea amenzii constructie fara autorizatie. Am sesizat Primaria, care a aplicat vecinilor amenda 5000 lei pt constructia fara autorizatie Art 26 ... (vezi toată discuția)
Balcon construit anterior aparitiei legii nr. 50/1991 selira selira am cumparat un apartament de la raedpp in anul 1992, care avea construit in mod ilegal un balcon inca din anul 1987. pe ctr de vanzare -cumparare nu apare ... (vezi toată discuția)