avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 656 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cine suporta plata concediului medical ?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cine suporta plata concediului medical ?

Am un cm cod 06, perioada 01.11.2013 - 05.11.2013, iar pentru perioada 06.11.2013 - 20.06.2013, cod 01.
Primul se suporta de angajator, iar al doilea desi este continuare, primele 5 zile de angajator, iar urmatoarele din fondul unic ?
Multumesc frumos.

Cel mai recent răspuns: ana-cer , moderator 19:57, 4 Decembrie 2013
Reformulez:
primele 5 de angajator, urmatoarele din fond.
Scuze, am fost neatent.
CM1: 01-05.11 - 5 zile calendaristice, din care 3 zile lucratoare se suporta de angajator
CM2: 06-20.11 - 15 zile calendaristice, din care 11 zile lucratoare se suporta din FNUASS.

Norme de aplicare a OUG nr.158/2005:

ART. 35
(1) Indemnizaţia pentru incapacitate temporarã de muncã se suportã, potrivit art. 12 din Ordonanţa de urgenţã a Guvernului nr. 158/2005 , de cãtre angajator sau din bugetul Fondului naţional unic de asigurãri sociale de sãnãtate (FNUASS), pentru zilele lucrãtoare din duratele exprimate în zile calendaristice de incapacitate temporarã de muncã, socotite din prima zi de incapacitate.
Exemplu - Situaţia în care concediul medical este acordat pentru perioada 1-12 ianuarie 2007

”””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””
ziua L M M J V S D L M M J V _ _ _
data calendaristicã 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 _ _ _
zile plãtite - - X X X - - Y Y Y Y Y
”””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””
X - zile suportate de angajator, Y - zile suportate din bugetul FNUASS.

În acest caz angajatorul suportã indemnizaţia de asigurãri sociale de sãnãtate pentru 3 zile lucrãtoare, având în vedere cã 1 şi 2 ianuarie sunt zile de sãrbãtoare declarate nelucrãtoare.
(2) Numãrul de zile ce urmeazã a fi plãtite nu va cuprinde zilele de sãrbãtoare declarate nelucrãtoare, potrivit prevederilor legale în vigoare, şi/sau zilele nelucrãtoare stabilite prin programul de lucru, potrivit contractelor colective de muncã.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu medical. este corect să mi se plătească doar o zi din trei? 197623 197623 Buna ziua! Am facut bronsita si de la spital mi-au dat 3 zile concediul medical.Cand am luat banii eu mi-au pus 1 zi de concediu medical spunand ca 2 zile eu ... (vezi toată discuția)
Plata concediul medical dasan dasan in luna decembrie 2016 ziua de 2, a fost declarata nelucratoare, dar cu recuperare. Situatia se repeta si in data de 23 ianuarie 2017. Mie nu mi-au fost luate ... (vezi toată discuția)
Certificat medical Gabika67 Gabika67 Buna ziua! Cele 5 zile din certificat medical initial se deconteaza calendaristic sau zile lucratoare? Multumesc (vezi toată discuția)