Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Acte de intocmit pentru modificarea salariului minim ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Acte de intocmit pentru modificarea salariului minim de la 1 ian 2014

buna ziua, as vrea sa stiu si eu va rog cum se procedeaza in cazul modificarii salariului de baza de la 800, la 850 lei a unui salariat (firma are doar un salariat cu acest salariu )? este suficienta o decizie de majorare, sau trebuie si decizie si act aditional. si de exemplu daca faca decizia/ actul aditional cu data de 20.12.2013 , pot sa trimit revisal pe 6 ianuarie? Multumesc
Se face o decizie de majoarare salariala de la 800 lei la 850 lei si se anexeaza la dosarul personal.
Majorarea trebuie operata in REVISAL inainte de intrarea in vigoare, adica inainte de 1 ianuarie 2014. La data de la care va produce efecte, veti pune 01/01/2014.
Potrivit art.4 alin.2 din HG 500/2011, orice modificare a elementelor prevazute la art. 3 alin. (2) lit. a), c)—g) se inregistreaza in registru cel tarziu in ziua lucratoare anterioara implinirii termenului de 20 de zile lucratoare prevazut la art. 17 alin. (5) din Legea nr. 53/2003, republicata. Exceptie fac situatiile in care modificarile se produc ca urmare a unei hotarari judecatoresti sau ca efect al unui act normativ cand inregistrarea in registru se face in ziua in care angajatorul se prezuma, potrivit legii, ca a luat cunostinta de continutul acestora.

Data prezumata ca s-a luat la cunostinta este data publicarii in M.Of a Hotararii de Guvern privind stabilirea salariului minim brut de la 01.01.2014.
pai de exemplu eu pana acum am salvat fisierul registrul evidenta salariati.xml din programul de contabilitate saga si l-am validat in revisal (validare registru non revisal), apoi l-am incarcat pe site-ul ITM...si daca modific in saga pe decembrie or sa apara contributiile mai mari pe decembrie...asta e problema mea ca nu am evidenta salariatilor in revisal ci in saga, eu doar modific baza de date din .xml in .rvs
In cazul dvs, trebuie un act aditional, pentru ca nu aveti un contract colectiv de munca la nivel de societate, caz in care trebuie operat in revisal in maxim 19 zile lucratoare,pentru ca se aplica regula, si nu exceptia.
In cazul celor care detin un contract colectiv de munca la nivel de unitate si intocmesc o decizie colectiva de majorare salariala, iar aceasta va fi transmisa in aceeasi zi in care a fost intocmita.

Modificarile salariale vin cu luna ianuarie 2014 nu decembrie 2013.
Nu cunosc programul Saga, dar consider ca atunci puteti apela la modificarea in maxim 19 zile

Cornel Vasile, Consilier juridic
pai inseamna ca e ok cum am si zis prima data, fac act aditional la sf lui decembrie in care specific ca, incepand cu 01.01.2014 salariul de baza brut, se modifica de la 800 RON la 850 RON conform Hotararii de Guvern nr. 871 din 14 noiembrie 2013, iar la inceputul lui ianuarie trimit la itm revisalul (se incadreaza in cele 19 zile)...