Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariul minim 2014
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariul minim 2014

Va rog sa-mi spuneti daca pentru a modifica salariul minim pe economie al angajatilor,conf.HG 871/2013 trebuie facut un act aditional la CIM.
Daca da,acesta pana cand se transmite in REVISAL ,tinand cont de faptul ca incepand cu data de 25 decembrie 2013,vor fi multe zile libere?
Va multumesc
Buna ziua,

Puteti face o decizie coletiva de majorare a salariului minin in care sa treceti toti salariati.
Important ca aceasta decizie sa fie inregistrata in 20 de zile de la 01.01.2014, adica maxim 20.01.2014.
Citat din lege:
HG nr. 500/2011, actul normativ care reglementeaza Registrul de Evidenta a Salariatior, prevede ca "orice modificare a salariului se inregistreaza in registru cel tarziu in ziua lucratoare anterioara implinirii termenului de 20 de zile lucratoare".

Aveti un model aici sau va pot trimite pe mail ca vad ca aici nu se vad tabelele:

S.C. “__________________” S.R.L. – ________
Str. _____________, numarul ___
Cod fiscal __________________________

DECIZIE COLECTIVA DE MODIFICARE A SALARIILOR
ANGAJATILOR S.C. “____________” S.R.L./S.A.
Nr. ___ / 31.12.2013

Potrivit prevederilor HG 871/14.11.2013 pentru stabilirea salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata - publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 703 din 15 noiembrie 2013 – este necesara cresterea nivelului salariului minim pentru angajatii societatii noastre.
Avand in vedere cele mentionate mai sus, S.C. ____________ S.R.L./S.A., incepand cu data de 01.01.2014, emite prezenta decizie colectiva prin care se majoreaza salariul de baza lunar brut al al urmatorilor salariati, cu contract individual de munca, iar salariile acestora vor fi:

Nr. crt. Numele si prenumele salariatului Cod Numeric Personal Salariat Functie angajat in cadrul companiei Salariile de incadrare
Salariul pana la 31.12.2013 (RON) Salariul dupa 01.01.2014
(RON)

1 Angajat fara studii superioare (introduceti nume) 800 850
2 Angajat cu studii superioare (introduceti nume) - -

Prezenta decizie va fi intocmita in 2 exemplare, din care unul pentru societate si unul pentru dosar general Dep. R.U., urmand ca apoi societatea sa faca cunoscut angajatilor modificarea de salariu.

Data, S.C. _____________ S.R.L.
______________ Administrator – ____________
___________________________ L.S.

Sper ca v-am fost de ajutor.

O zi buna.
Nu e obligatoriu sa intocmiti un act aditional pt modificarea salariului minim. E suficienta o decizie a admin.
Inregistrarea in Revisal o puteti face si pana in 25.12.2013.
@ ataela1
.....
Daca da,acesta pana cand se transmite in REVISAL ,tinand cont de faptul ca incepand cu data de 25 decembrie 2013,vor fi multe zile libere?
Va multumesc

Potrivit art.4 alin.2 teza a II din HG 5002011, inregistrarea in registru se face in ziua in care angajatorul se prezuma, potrivit legii, ca a luat cunostinta de continutul acestora.

Ziua in care angajatorul se prezuma, potrivit legii, ca a luat cunostinta de continutul acestei HG este data publicarii ei in Monitorul Oficial.
Va multumesc,un raspuns clar si la obiect.
Buna ziua,

Orice modificare a salariului, in acest caz prezentat, o puteti face cu o decizie coletiva de majorare a salariului minin in care sa treceti toti salariati.

Important ca aceasta decizie sa fie inregistrata in 20 de zile de la intrarii in vigoare a prevederilor HG 871/14.11.2013 pentru stabilirea salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata - publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 703 din 15 noiembrie 2013.

Citat din lege:
HG nr. 500/2011, actul normativ care reglementeaza Registrul de Evidenta a Salariatior, prevede ca "orice modificare a salariului se inregistreaza in registru cel tarziu in ziua lucratoare anterioara implinirii termenului de 20 de zile lucratoare".

Deci maxim 20 de zile lucratoare de la data de 01.01.2014.

Numai bine.