Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... lnregistrarea unui CIM pe o perioada mai mare de 3 ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

lnregistrarea unui CIM pe o perioada mai mare de 3 ani, in Revisal

Buna ziua. Ma confrunt cu o situatie si nu gasesc rezolvare, de aceea va scriu cu rugamintea de a-mi raspunde: am in derulare un contract care se desfasoara pe o perioada de 4 ani si jumatate, iar CIM-urile sunt pe perioada determinata, evident. Cf. Codului Muncii, in Revisal nu pot sa inregistrez un CIM decat pe perioada de 3 ani. Tot cf. Codului Muncii, art. 83. lit. h), am dreptul, in cazul unui proiect, program, sa prelungesc CIM-ul initial cu perioada derularii acelui contract. Dar, am avut surpriza ca Revisalul sa ma anunte ca nu am voie sa depasesc perioada de 3 ani. Cf. legislatiei am voie sa fac act aditional, dar cum il inregistrez in Revisal, daca nu-mi permite?
Multumesc si astept neaparat un raspuns, va rog!
Durata maxima a unui astfel de contract este de 36 de luni . Dupa expirarea acestei perioade fie se incheie un nou cim pe durata determinata pe maxim 12 luni, fie un nou cim pe durata nedeterminata.