avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 446 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia anticipata

O femeie nascuta in data de 2.09.1960 cand are dreptul la pensia anticipata? Este adevarat ca a aprut o lege noua care spune ca se mai pot scadea 2 ani, in functie da cati copii are persoana respectiva?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 12:09, 8 Decembrie 2013
Conditii de indeplinit pentru pensie anticipata:
Varsta 56 de ani si 10 luni
Stagiu de 39 de ani si 10 luni,fara stagiul asimilat(pensie de invaliditate,cursuri universitare de zi).
Pentru pensie anticipata partiala,conditia de stagiu este de 31 de ani si 10 luni,fara stagiu asimilat.
Nu este nicio modificare,si nici nu cred ca va fi,in ceea ce priveste reducerea varstei pentru nasterea si cresterea unui anumit numar de copii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie Daniel1900 Daniel1900 Buna ziua! Mam nascut in anul 1960 si as vrea sa imi spuneti ce sanse am sa ies la pensie ! Am aproximativ 30 de ani de vechime in munca! (vezi toată discuția)
Pensionare dorel13 dorel13 O femeie care este nascuta in 1960 septembrie, are 31 de ani de munca din care 21 ani in gr 2, cand poate iesi la pensie de drept, anticipata sau anticipata ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata femei si barbati crisannatalia crisannatalia Sunt nascuta la 5.03.1960 si lucrez din 1.09.1977.Cand pot sa beneficiez de pensie anticipata si cat este penalizarea? Sotul meu este nascut la 6.05.1956 si ... (vezi toată discuția)