Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia anticipata

O femeie nascuta in data de 2.09.1960 cand are dreptul la pensia anticipata? Este adevarat ca a aprut o lege noua care spune ca se mai pot scadea 2 ani, in functie da cati copii are persoana respectiva?
Multumesc
Conditii de indeplinit pentru pensie anticipata:
Varsta 56 de ani si 10 luni
Stagiu de 39 de ani si 10 luni,fara stagiul asimilat(pensie de invaliditate,cursuri universitare de zi).
Pentru pensie anticipata partiala,conditia de stagiu este de 31 de ani si 10 luni,fara stagiu asimilat.
Nu este nicio modificare,si nici nu cred ca va fi,in ceea ce priveste reducerea varstei pentru nasterea si cresterea unui anumit numar de copii.