Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

O femeie care este nascuta in 1960 septembrie, are 31 de ani de munca din care 21 ani in gr 2, cand poate iesi la pensie de drept, anticipata sau anticipata partial ?
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%,aduc:
Un stagiu aferent de 5 ani si 3 luni(3 luni/an).
O reducere cu 4 ani si 6 luni a varstei standard.
61 de ani si 10 luni-4 ani si 6 luni = 57 de ani si 4 luni-limita de varsta
Pensie anticipata la 57 de ani si 10 luni,daca indepliniti conditia de stagiu de 39 de ani si 10 luni,fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Pensie anticipata partialala 56 de ani si 10 luni cu penalizare de 4,5%.
Multumesc frumos!