Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Recuperare pierdere ani anteriori
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Recuperare pierdere ani anteriori

Buna dimineata! As avea nevoie de un pic de ajutor.
In 2008 am pierdere contabila si fiscala. In 2007 si 2006 am profit contabil reportat ( care este mai mic decat pierderea din 2008). AGA hotaraste acoperirea pierderii din 2008 din profiturile aferente lui 2006 si 2007. Pierderea fiscala din 2008 se recupereaza din profiturile impozabile ale urmatorilor 5 ani sau se tine cont de profitul lui 2006 si 2007?As vrea sa stiu cum este corect?Va multumesc!
Asta stiam si eu, ca se face deducerea sumei din profitul impozabil...dar altceva intrebam, si anume care este de fapt suma care se recupereaza.
Eu am la martie, sa zicem, profit impozabil de 70.000 lei, iar pierdere fiscala de 43.000.
Eu as zice ca este suma de 6.880 lei.
Daca e bine cum am dedus si asta e suma recuperata la martie, cum se face la iunie? Tot 6.880 lei pot recupera?
Dar dupa ce se termina anul si sa zicem ca am recuperat 6.880*4=27.520 lei?
Ce pierdere fiscala deduc la calcul ? Tot 43.000, sau 43.000-27.520=15.480 ?
Impozitul pe profit se calculeaza intotdeauna, la fiecare trimestru, pentru rezultatele obtinute de la inceputul anului si pina la sf perioadei de raportare.
Piederea fiscala se recupereaza la fiecare termen de calcul al impozitului. Adica la martie se tine cont de intreaga pierdere de recuperat. La iunie, calculindu-se pe intreg anul, se tine cont de intreaga piedere de recuperat si asa mai departe pina la 31.12.

In declaratia 101 a anului curent, se stabileste care este pierderea de recuperat in anii urmatori (in conditiile in care pierderea initiala nu a putut fi acoperita in intregime din profitul acestui an) sau se reflecta faptul ca pierderea din anii precedenti a fost acoperita.

Suma de 6880 lei din calcul dvoastra nu inteleg cum ati calculat-o.
t.simona, utilizator
pai este 43.000*16%
Asta zic eu ca e suma care se va afla in plus la profitul net luand in calcul pierderea fiscala, fata de atunci cand nu o luam in calcul. Asta rezulta orice sume am avea... reducand formula de calcul...

Daca am inteles eu bine.
Adica avem:
profit net 1= profit brut - (profit fiscal - pierdere fiscala reportata)*16%
profit net 2= profit brut - profit fiscal*16%

suma pierdere fiscala de recuperat= profit net 1 - profit net 2

70.000 ala l-am pus aiurea acolo...initial am vrut sa fac un calcul complet, dar trebuia sa spun si care e profitul brut.....nu il luati in seama...

Notele contabile de recuperare se fac de abiat dupa inchiderea lui 2011, dupa dec. 101/2011 ? 121=117 ?
Calculul este asa:
per 01.01 - 31.03: profit impozabil 30000 - pierdere 43000 = pierdere, impozit de plata 0
per 01.01 - 30.06: profit impozabil 60000 - pierdere 43000 = 17000 * 16% = 2720 imp de plata
per 01.01- 30.09: profit impozabil 90000 - pierdere 43000 = 47000 * 16% = 7520, imp de plata 4800 (7520-2720)
per 01.01 - 31.12: profit impozabil 80000 - pierdere 43000 = 37000 * 16% = 5920, imp de plata 0 raminind impozit de recuperat 1600 lei.

In cazul in perioada 01.01 - 31.12 se obtine un profit mai mic decit pierderea, ex 35000, atunci diferenta (8000) este pierdere de recuperat in anul urmator. Cu aceasta suma se continua algoritmul de mai sus pina la recuperarea integrala a pierderii fiscale (bineinteles in limita celor 7 ani).

Din profitul fiscal se recupereaza pierderea fiscala nu impozitul aferent acestei pierderi. Bineinteles ca impozitul este mai mic in urma acestei recuperari.

Prin profit impozabil sa se inteleaga: venituri - cheltuieli - venituri neimpozabile + chelt nedeductibile.
Multumesc, Simona.
Cand ai zis 35.000 te-ai referit la profit net al exercitiului, nu? Adica se va vedea numai la sfarsitul anului daca se recupereaza sau nu...
Precizez ca nu am de recuperat pierdere contabila, pt. ca pierderea fiscala este la per. fiscala 2/2010, si pe tot anul nu am pierdere contabila.
Deci pot sa scad din profitul net aceasta pierdere fiscala? Pt. ca in lege scrie ca numai pierderea contabila se acopera din profitul net.
Asa am ajuns sa ma gandesc ca suma cu care pot sa recuperez treptat pierderea fiscala este avantajul pe care il obtin prin deducerea la calculul imp. pe profit, si implicit profit net mai mare.
Scrie pe undeva in vreo norma toata metodologia asta?, ca eu am cautat , dar nu am gasit nimic...
economul, utilizator