Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Completare SSM si PSI
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Completare SSM si PSI

Buna seara,

Pentru a putea tine evidenta cu SSM si PSI trebuiesc facute ambele cursuri?Daca da,aveti ceva site-uri unde ma pot interesa?Mentionez ca sunt din Bucuresti.
Pot tine evidenta SSM si PSI chiar daca mai sunt incadrat si pe o alta functie?

Multumesc,
Pentru a va documenta care sunt atributiile lucratorului desemnat cu activitati de ssm respectiv PSI-SU si a va convinge ca nu este vorba doar de "a tine o evidenta" formala, ar fi bine sa studiati Legea ssm nr. 319/ 2006 si Legea privind apararea impotriva incendiilor nr. 307/ 2006. Gasiti legile pe internet cautand legea ca atare.
Pentru a presta activitati de ssm si respectiv psi, trebuie sa urmati cursuri in domeniu si sa obtineti diplome de absolvire. Organizarea cursurilor se face de catre firme specializate. Cautati pe internet - firme care organizeaza cursuri pentru lucratori in domeniul ssm si/ sau psi.
In functie de nr. de angajati, de profilul de activitate al firmei dvs., de riscurile profesionale identificate si evaluate in cadrul firmei dvs., puteti avea atributii corespunzatoare functiei pe care sunteti incadrat in prezent si dupa caz si in domeniul ssm si/ sau PSI- SU.