Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Tamponare dupa oprire brusca la trecerea de pietoni
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Tamponare dupa oprire brusca la trecerea de pietoni

Fiind a 3a sau a 4 a masina stationata la trecerea de pietoni la un moment dat am inceput sa inaintez.In apropierea trecerii de pietoni masina din fata mea a oprit brusc.Brusc am pus si eu frana dar,datorita carosabilului proaspat ploat,,auto condus de mine parca a inaintat mai repede decat mergeam si nu am mai avut cum sa evit impactul cu soferul care a franat brusc la trecerea de pietoni.Auto care a fost oprit brusc nu a avut revizia tehnica,motiv pt care conducatorul auto nu a preferat sa chemam politia.Astfel,am ajuns la asigurari si am iesit ca singurul vinovat,chiar daca conducatorul auto tamponat de mine a recunoscut ca a mai fost tamponat de vreo cateva ori in partea din spate a masinii.
Acum,am fost dat in judecata de proprietarul auto pe care-l conduceam,nu a fost de acord sa ii dau bani esalonat,in functie de cat castig,cred ca ii vrea pe toti odata pt.recuperarea pagubei.
Cum ma sfatuiti sa procedez si unde se poate ajunge in ceea ce ma priveste?
Cu multumiri,C.
Cosminu79, utilizator
Incercati sa solutionati amiabil,pentru a indeparta solutionarea prin instanta de judecata
Concret,dv sunteti in culpa pentru ca nu ati pastrat distanta minimum necesara evitarii oricarui pericol-mai ales ca precizati si existenta de carosabil umed
Atunci inseamna ca art.51 din Codul Rutier poate reprezenta prezumtia de vinovatie,indiferent de distanta dintre vehicule si in limitele vitezei legale,nu!?
Cosminu79, utilizator