Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Fondul de mediu - agentii economici care introduc pe ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Fondul de mediu - agentii economici care introduc pe piata nationala bunuri ambalate

aproape toate bunurile , cu exceptia celor tranaportate vrac (cereale sau benzina si motorina) sunt ambulate.
concret incazul unor importuri sporadice de piese de schimb comandate si livrate direct la client sau oricum in ambalajul original, clientii fiind persoane juridice (deci acestea NU le revand) cum putem determina greutatea ambalajului si cum l-am putea preda spre reciclare?
In situatia prezentata de dvs. trebuie sa completati si sa transmiteti lunar declaratiile la fondul de mediu. Netransmiterea declaratiilor si plata sumelor datorate poate fi considerata evaziune. In plus, mai sunt o serie de obligatii pe care trebuie sa le realizati: Declaratie anuala ambalaje producatori/importatori raportate pe suport de hartie si electronic la APM, inscriere in Sistemul Integrat de Mediu, sa anuntati in fiecare an AFM-ul cum doriti sa va indepliniti obligatiile de recuperare a ambalajelor.
in situatia dvs. puteti ruga exportatorul sau clientul caruia ii expediati sa va comunice greutatea ambalajului. Daca reusiti sa recuperati ambalajul (putin probabil sau cu costuri nejustificate) si il predati spre reciclare (atentie nu colectare) trebuie sa mentionati in documentele de transport ca predarea se face in scopul indeplinirii obligatiilor.
Aveti grija ca in ultima vreme cei de la AFM s-au pus sa verifice firmele care ambaleaza produse sau importa produse ambalate.