Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA la incasare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA la incasare

Daca societatea opteaza pentru iesirea din sistemul TVA la incasare :
1. se depune o notificare in ianuarie 2014, dupa ce aflam cifra de afaceri, ca sa stim daca ne incadram si se aplica cu intai a lunii urmatoare, adica de la 1 februarie 2014 ?
2. Cum ramane cu facturile a caror TVA nu s-a luat in calcul in 2013, nefiind incasate ?
Am facut o greseala, in sensul ca societatea raporteaza TVA la trimestru, deci, depunand notificarea in ianuarie 2014, va avea obligatia sa intocmeasca facturi fara a specifica "TVA la incasare" incapand cu 1 aprilie 2014 ?
de la 01.2014 TVA la incasre e optional
Multumesc pentru timpul acordat dar raspunsul este neconcludent