Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie

Buna ziua.
O doamna in varsta de 54 de ani este pensionata medical.Pana la data pensionarii avea 33 de ani in campul muncii.Intrebarea mea este la ce varsta poate iesi la pensie anticipat?
Doamna in cauza este deja pensionara de invaliditate si nu poate trece decat la pensia limita de varsta, atunci cand va avea varsta standard de pensionare.

Legea nr. 263/2010:
ART. 82
(1) La data îndeplinirii condiţiilor pentru acordarea pensiei pentru limită de vârstă, pensia de invaliditate devine pensie pentru limită de vârstă.
(2) În situaţia prevăzută la alin. (1) se acordă, din oficiu, cuantumul cel mai avantajos.
(3) Indemnizaţia pentru însoţitor prevăzută la art. 77 se menţine şi pe durata acordării pensiei pentru limită de vârstă.
Va multumesc pentru raspuns.