avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare in cazul grupei a II-a de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare in cazul grupei a II-a de munca

Buna ziua

Pentru o persoana feminina nascuta in 1960, 2 septembrie, care a cotizat timp de 32 ani , din care 20 de ani si 8 luni grupa a 2-a pana in aprilie 2001 cand are dreptul la pensionare?
Multumesc

Cel mai recent răspuns: harnica , utilizator 21:29, 29 Decembrie 2013
Limita de varsta la 57 de ani si 4 luni.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 56 de ani si 10 luni.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 39 de ani si 10 luni,fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de31 de ani si 10 luni,fara stagiul asimilat.
20 de ani de grupa II-a aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 5 ani(3 luni la 1 an).
32+5=37
Daca la varsta de 56 de ani si 10 luni nu va indeplini conditia de 39 de ani si 10 luni,fara stagiul asimilat,penalizarea va fi de 4,5%.
Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Referitor pensie anticipata partiala ppxxpp ppxxpp Buna dimineata. Ma numesc Andrei Paula sunt nascuta la 24 09 1960 si as vrea sa stiu daca la pensia anticipata partial se adauga si cei 21 ani si 4 luni de ... (vezi toată discuția)
Pensie mileaG mileaG Buna ziua. M-ar interesa sa stiu daca soacra mea in varsta de 57 ani (impliniti) se poate pensiona anticipat fara penalizare. Si daca totusi ar fi penalizata ... (vezi toată discuția)
Pensionare dorel13 dorel13 O femeie care este nascuta in 1960 septembrie, are 31 de ani de munca din care 21 ani in gr 2, cand poate iesi la pensie de drept, anticipata sau anticipata ... (vezi toată discuția)