Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare in cazul grupei a II-a de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare in cazul grupei a II-a de munca

Buna ziua

Pentru o persoana feminina nascuta in 1960, 2 septembrie, care a cotizat timp de 32 ani , din care 20 de ani si 8 luni grupa a 2-a pana in aprilie 2001 cand are dreptul la pensionare?
Multumesc

Limita de varsta la 57 de ani si 4 luni.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 56 de ani si 10 luni.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 39 de ani si 10 luni,fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de31 de ani si 10 luni,fara stagiul asimilat.
20 de ani de grupa II-a aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 5 ani(3 luni la 1 an).
32+5=37
Daca la varsta de 56 de ani si 10 luni nu va indeplini conditia de 39 de ani si 10 luni,fara stagiul asimilat,penalizarea va fi de 4,5%.
Multumesc