Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Majorare salariu minim pe economie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Majorare salariu minim pe economie

Buna seara,

Va rog sa-mi spuneti si mie daca pot sa fac act aditional pentru pentru marirea de salariu cu 1 ianuarie .
Va multumesc!
Puteti incheia un act aditional de modificare a salariului.
Parerile sunt impartite in ceea ce priveste transmiterea REVISAl-ului cu modificarea salariului minim pe economie.

HG 500/2011 prevede la art.4 alin.2 teza a II-a i o exceptie , si anume :
„Exceptie fac situatiile in care modificarile se produc ca urmare a unei hotarari judecatoresti sau ca efect al unui act normativ cand inregistrarea in registru se face in ziua in care angajatorul se prezuma, potrivit legii, ca a luat cunostinta de continutul acestora”.

Avand in vedere ca vorbim despre o modificare a salariului ca efect al unui act normativ ( HG 1225/2011), ar trebui sa ne raportam la aceasta prevedere.

Insa sunt pareri care sustin ca inregistrarea in Revisal poate fi realizata in cele 19 zile luctatoare prevazute de art.4 alin.2 teza I din HG 500/2011.

imi spuneti va rog daca nu am transmis revisalul cu aceasta marire pana acum pot sa fac un act aditional si sa operez in revisal aceasta marire ?
va multumesc !
Asa, cum am mentionat anterior aveti aceasta optiune mentionata de dvs.
va multumesc ,am inteles.