Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Obiect de activitate firma de \'recuperare\'
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Obiect de activitate firma de 'recuperare'

se afirma pe forum:

Nu intelegeti si nici nu am pretentia sa intelegeti, nu sunteti specialist in drept.
O creanta este cesionata impreuna cu toate accesoriile sale, cu dobanda si /sau dobanda penalizatoare, ce sunt datorate pana la recuperarea integrala a creantei principale. ne convine sau nu, contractul de credit presupune si un pret, dobanda, iar neplata pretului presupune o sanctiune, dobanda penalizatoare. Zambim cu gura pana la urechi cand luam un credit, dar dupa ce cheltuim iresponsabil banii urlam hotii desi noi suntem cei ce nu isi respecta obligatiile.

Nu va mai amestecati in lucruri pe care nu le intelegeti.

www.avocatnet.ro/content/for...

care este codul caen al firmei de recuperare (zis "recuperator"), cesionarul, cel care preia "creanta .... cesionata impreuna cu toate accesoriile sale, cu dobanda si /sau dobanda penalizatoare, ce sunt datorate pana la recuperarea integrala a creantei principale"?

avand in vedere ca:

intr-adevar, odata cu creanta in posesia sa, recuperatorul, are cedate si prerogarivele cedentului din contractul de credit cedat, adica accesoriile si dreptul de a calcula accesorii aferente principalului pana la recuperarea integrala a creantei principale.

numai ca, odata cu dreptul (ma refer la dreptul de a calcula accesorii in continuare- rezultat din contractul de cesiune creanta) in mana, recuperatorul trebuie sa-l si exercite.

ori, a-l exercita (dreptul), inseamna a desfasura activitati si a obtine venituri cu caracter regulat, ca ocupatie, ca un profesionist din dobanzi, penalizari... (accesoriile din contractul de credit preluat)...

ce cod caen ii trebuie "recuperatorului" sa desfasoare si sa obtina venituri de asemenea natura (dobanzi, dobanzi penalizatoare, penalizari...) in mod regulat, NU ocazional, ci CA UN PROFESIONIST?

poate e de ajutor in stabilirea codului caen al unui astfel de srl de \"recuperatori\" care preia de la o banca valoarea nominala a unei creanta, calculeaza, pretinde si incaseaza de la debitorul cedat \"dobanda si /sau dobanda penalizatoare, ce sunt datorate pana la recuperarea integrala a creantei principale\", o opinie de la ministerul de finante:

II. Tratamentul contabil şi fiscal al creanţelor preluate spre recuperare de către entităţi
specializate

În condiţiile în care unele persoane fizice şi juridice care au contractat credite la bănci
sau instituţii financiare nebancare sunt în situaţia de a nu mai putea rambursa ratele scadente, aceste instituţii pot proceda la cedarea (vânzarea) creanţelor unor societăţi comerciale specializate în recuperarea de creanţe.
Din practică a rezultat că există societăţi comerciale care nu intră sub reglementarea şi
supravegherea Băncii Naţionale a României (BNR) care au în obiectul de activitate cumpărarea de creanţe, rezultate din contracte de credit cu persoane fizice şi persoane juridice, neîncasate la scadenţă şi încadrate de către entitatea care le cedează în categoria pierdere, conform normelor BNR.
Cumpărarea creanţelor se realizează în baza unui contract de cesiune a creanţelor,
preţul cesiunii fiind de regulă mai mic decât valoarea nominală a creanţei.

În această situaţie, un prim aspect este cel referitor la cadrul juridic de organizare şi funcţionare al societăţilor comerciale care pot cumpăra astfel de creanţe de la bănci şi instituţii financiare.

Aspecte de clarificat:
1. cadrul legal care reglementează posibilitatea efectuării acestui tip de operaţiuni;
2. înregistrările în contabilitate determinate de operaţiunile de preluare a creanţelor,
evaluarea la închiderea exerciţiului, încasarea şi scoaterea din evidenţă a creanţelor preluate
care nu au putut fi recuperate;
3. tratamentul fiscal privind impozitul pe profit şi TVA.

1 Cu privire la cadrul legal:
În măsura în care societăţile comerciale care au în obiectul de activitate cumpărarea
de creanţe, nu se încadrează în categoria entităţilor reglementate şi supravegheate de
BNR, aceste entităţi vor respecta cadrul legal general existent, aplicabil operatorilor economici.
O importanţă deosebită în derularea acestui tip de operaţiuni prezintă contractele încheiate
între părţi, respectiv societatea cedentă şi societatea care preia creanţele în scopul
încasării.
În ceea ce priveşte legislaţia în domeniu, unele prevederi referitoare la posibilitatea
cedării unor creanţe unei terţe părţi sunt cuprinse în Legea nr. 469/20025 privind unele măsuri pentru întărirea disciplinei contractuale, cu modificările ulterioare.
Aşa cum rezultă din textul Legii nr. 469/2002, societatea comercială cumpărătoare a
creanţelor trebuie să fie o instituţie financiară specializată, care are în obiectul de activitate
efectuarea unor astfel de operaţiuni.

Pentru ca societăţile comerciale să desfăşoare servicii de preluare a creanţelor, este
necesar să identifice dacă în legislaţia naţională există unele limitări şi restricţii cu privire la
desfăşurarea acestor activităţi.

2 Cu privire la înregistrarea în contabilitatea societăţii comerciale care preia creanţele:
Preluarea creanţelor se efectuează în baza unor contracte între părţi în care trebuie
să se prevadă cel puţin:
a) valoarea nominală a creanţelor cedate;
b) preţul cesiunii, respectiv suma pe care societatea o plăteşte cedentului, şi care,
de regulă, este mai mică decât valoarea creanţelor preluate;
c) termenele de plată a creanţelor preluate.

Înregistrarea în contabilitatea societăţii comerciale care preia creanţele de recuperat
se efectuează astfel:
461 Debitori diverşi = % ? cu valoarea nominală (de încasat) a
. creanţelor preluate conform contractelor
. 462 Creditori diverşi ? cu suma de plătit societăţii cedente
. (preţul de achiziţie)
. 758 Alte venituri din
exploatare
. ? cu diferenţa între valoarea creanţei de
recuperat preluate şi suma de plătit pentru
achiziţionarea acesteia

De exemplu, dacă o societate comercială specializată în recuperarea de creanţe a
preluat de la o instituţie bancară un credit neachitat la termen de o persoană fizică în valoare
de 10.000 lei pentru care achită băncii 2.000 lei, considerând că există un risc mare
de neîncasare, înregistrarea creanţei preluate se va efectua astfel:

461/persoana fizică = % 10.000 lei
. 462/instituţia bancară 2.000 lei
. 758 8.000 lei

[ link extern ]

nota:
dupa cum se poate observa, la Veniturile aferente unei creante preluate de catre cesionar (firma de "recuperatori") nu se inregistreaza decat, numai si numai, "diferenţa între valoarea creanţei de recuperat preluate şi suma de plătit pentru achiziţionarea acesteia"

nici vorba (nici nu se concepe) existenta unor venituri din \"dobanda si /sau dobanda penalizatoare, ce sunt datorate pana la recuperarea integrala a creantei principale\" la o firma de recuperatori, cum se sustine ca ar fi legale.

nota:

am certitutinea ca un control anaf serios la un astfel de recuperator (srl) ar duce la confiscarea veniturilor din "dobanda si /sau dobanda penalizatoare, ce sunt datorate pana la recuperarea integrala a creantei principale" (daca exista, sau sunt descoperite sub ce denumire sunt ascunse (mascate) si contabilizate) ca fiind provenite din activitati ilicite (neautorizate).

Admin, administrator