avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 171 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ce sumã de bani plãtesc dacã pierd o plângere ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Ce sumã de bani plãtesc dacã pierd o plângere contravenționalã?

buna ziua
daca depun contestatie la amenda de 300 lei,primita in baza legii 62/91,ce taxe trebuie sa suport daca nu obtin anularea?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: aleodor27 , utilizator 09:44, 15 Ianuarie 2014
Smarian a scris:
Daca va referiti la cuantumul cheltuielilor de judecata catre stat in conditiile in care va este respinsa plangerea contraventionala, acesta nu este unul fix.

Prevederea referitoare la obligarea la plata cheltuielilor judiciare a celor ale căror plângeri sunt respinse nu mai există în O.G. nr. 2/2001. Art. 36 din O.G. nr. 2/2001 care, printre altele, reglementa și această chestiune, a fost modificat prin art. 53 din O.U.G. nr. 80/2013. În prezent, singurele sume care se mai plătesc sunt taxele judiciare de timbru.
ART. 53 - O.U.G. nr. 80/2013
Articolul 36 din Ordonanţa Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravenţiilor, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 410 din 25 iulie 2001, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 180/2002, cu modificările şi completările ulterioare, se modifică şi va avea următorul cuprins:
“Art. 36. – Pentru plângerea împotriva procesului-verbal de constatare şi sancţionare a contravenţiei, pentru recursul formulat împotriva hotărârii judecătoreşti prin care s-a soluţionat plângerea, precum şi pentru orice alte cereri incidente se percep taxele judiciare de timbru prevăzute de lege.”

Vă asigur de tot respectul meu pentru activitatea din forum pe care eu, una, am remarcat-o.

:bow:


Ultima modificare: Joi, 9 Ianuarie 2014
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Sa nu uitam si de prevederile art. 41 alin.6 din Lg. 76/2012, respectiv: "Ordonanta Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 410 din 25 iulie 2001, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 180/2002, cu modificarile si completarile ulterioare, se modifica si se completeaza dupa cum urmeaza:
6. La articolul 36 se introduce un nou alineat, alineatul (2), cu urmatorul cuprins:
"(2) In cazul in care plangerea a fost respinsa, petentul va fi obligat la cheltuieli judiciare catre stat."



@ aleodor27

Și vi se pare că am uitat? :)

Legea nr. 76/2012 și, implicit, modificările aduse art. 36 din O.G. nr. 2/2001 au intrat în vigoare în data de 15 februarie 2013. O.U.G. nr. 80/2013, care a modificat din nou art. 36 din O.G. nr. 2/2001, a intrat în vigoare în 29 iunie 2013, deci ulterior datei la care a intrat în vigoare Legea nr. 76/2012. Prin urmare, art. 36 din OG nr. 2/2001 are, în prezent, conținutul arătat de mine în mesajul precedent.
mea culpa

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mai este în vigoare prevederea potrivit cãreia petentul a cãrui plângere era respinsã era obligat la cheltuieli judiciare? traian23 traian23 Prin introducerea obligatiei platii taxei de timbru la formularea plangerilor contraventionale, a fost abrogat art. 36 care prevedea obligarea petentului ... (vezi toată discuția)
Pierdere proces de contestatie a contraventiei - cheltuieli de judecata? costels87 costels87 Buna ziua. Daca am depus o contestatie la procesul verbal de contraventie, se ajunge in instanta si pierd, voi fi obligat si la plata cheltuielilor de ... (vezi toată discuția)
Ordonanþa de urgenþã nr. 80/2013. taxele judiciare pentru recurs împotriva hotãrârii pronunþate într-o cauzã având ca obiect divorþ elena20a elena20a Buna tuturor, A aparut : http://www.dreptonline.ro/legislatie/oug_80_2013_taxele_judiciare_de_timbru_ordonanta_de_urgenta_80_2013.php In conditiile ... (vezi toată discuția)