Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA - declaratii obligatorii (sau nu)
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA - declaratii obligatorii (sau nu)

Buna ziua,
Am solicitat azi de la ANAF niste informatii cu privire la ce declaratii trebuie sa depuna un PFA, neplatitor de TVA, in sistem real si mi s-a raspuns asa:
- declaratia 220 se depune optional si doar insotita de declaratia 200, pana la 31 ianuarie;
- daca nu doresc sa depun declaratia 220, atunci pot sa depun declaratia 200 pana la 25 mai;
- de asemenea, mi s-a spus ca trebuie sa depun declaratia 392 b pana la 25 februarie pentru cifra de afaceri.

As dori sa ma lamuriti daca aceste informatii sunt corecte, sau eu nu m-am exprimat bine si doamna de acolo nu a inteles exact ce am vrut eu sa spun.

Multumesc.
Da. Acele dari din D112 sunt toate(contributii angajat si angajator) legate de fondul de salarii. Daca nu ati avea salariati, toate acestea nu le-ati plati.
Separat doar pentru pfa platiti impozit pe venit si contributie la sanatate. Pentru ca titularul mai are in alta parte un contract de munca valabil pentru care plateste contributie la sanatate acolo, la pfa nu mai depune D600 si nu mai plateste cas.
Deci nu mai depunem D600. Ok.
Multumesc frumos pentru raspunsuri. O zi buna va doresc.