Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Dreptul la asigurarea in Romania a service-ului pentru ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Dreptul la asigurarea in Romania a service-ului pentru un produs cumparat in Romania

Am cumparat in Romania un ultrabook care s-a defectat la 3 zile de cand a iesit din garantie. Nici vanzatorul si nici reprezentanta in Romania a producatorului,(totodata si unic importator) nu isi asuma asigurarea service-ului si a pieselor de schimb, si ma trimit de la unul la celalat. Cum trebuie sa actionez pentru rezolvarea acestei neplacute situatii?
Multumesc!!!
Buna ziua,
Am citit Directiva si Legea, am inteles ca garantia este minimum 2 ani, intrebarea mea este daca vanzatorul a inscris 12 luni in Certificatul de garantie pentru un laptop, (pe motiv ca este cumparat pe PFA) si acum, dupa ce acesta s-a stricat, ma trimite la reprezentanta din Romania a producatorului, iar acesta ma trimite inapoi la vanzator, pot eu sa ma intrept impotriva lor? Mai precis impotriva cui? Si as prefer alta cale decat un process civil, care ar dura atat cat laptopul va fi depasit tehnic:)
Legea 449/2003
Art. 9. - Vânzătorul este răspunzător faţă de consumator pentru orice lipsă a conformităţii existentă la momentul când au fost livrate produsele.
Art. 10. - În cazul lipsei conformităţii, consumatorul are dreptul de a solicita vânzătorului să i se aducă produsul la conformitate, fără plată, prin reparare sau înlocuire, conform art. 11, sau să beneficieze de reducerea corespunzătoare a preţului ori de rezoluţiunea contractului privind acest produs, în condiţiile art. 13 şi 14.

Prin urmare trebuie sa va indreptati impotriva vanzatorului.

Daca vanzatorul nu intelege sa respecte legea atunci formulati o sesizare la ANPC si in ultima instanta apelati la instanta.
De altfel recomandarea ANPC este ca inainte sa se sesiseze ANPC-ul consumatorul trebuie sa rezolve pe cale amiabila in primul rand cu vanzatorul.

[ link extern ]