Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am schimbat nr masinii, insa rovinieta a ramas pe nr ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am schimbat nr masinii, insa rovinieta a ramas pe nr vechi

anul trecut in luna august mi-am schimbat nr de la masina,aveam platita rovinieta pe 1 an de zile pe numarul vechi.astazi cand am fost sa imi cumpar o noua rovinieta mi-am dat seama ca am circulat fara rovinieta pe nr noi.am trecut prin nu stiu cate camere de atunci.POT SA MAI FAC CEVA SA DEMONSTREZ CA AM AVUT ROVINIETA PE MASINA,DAR PE VECHIUL NUMAR?DACA IMI VIN AMENZILE POT SA LE CONTEST CUMVA?
În cazul schimbării numărului de înmatriculare al vehiculului pentru care a fost achitata rovinieta,aceasta îşi menţine valabilitatea numai în condiţiile în care la emiterea acesteia numărul de identificare al vehiculului a fost înscris corect.

Puteti verifica valabilitatea rovinietei aici
[ link extern ]

Informatii suplimentare aici (pct.9)
[ link extern ]

cyan, moderator
eu am avut numarul sv 74 gel si am schimbat numarul cu sv 02 flr.numarul nu mai e acelasi.eu am mers cu nr nou o luna de zile cu rovinieta de pe cel vechi fara sa-mi dau seama.Nu am fost la cei de la CNADNR.pot sa mai fac ceva sa pot anula amenzile care banuiesc,ca o sa vina?
Verificati-va valabilitatea rovinietei pe site-ul CNADR.

Daca numarul de identificare a fost inscris corect in sistemul CNADNR atunci rovinieta este valabila si ptr nr de inmatriculare ulterior.