avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie - cand si cat?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie - cand si cat?

Mama mea implineste anul acesta 57 de ani si are lucrati zi la zi 20 de ani, in conditii normale de munca. Cand se poate pensiona anticipat ( si cat pierde in acest caz ) si cand se poate pensiona definitiv?
Este adevarat ca exista vreo prevedere legala conform careia femeilor li se adauga la vechime cate 2 ani pt fiecare nastere?Daca da, imi puteti si indica acel text de lege?
Multumesc!
Ultima modificare: Joi, 16 Ianuarie 2014
andreidarius, utilizator
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 18:54, 17 Ianuarie 2014
1. In functie de luna nasterii a anului 1957 mama dvs. are varsta standard de pensionare intre 60 de ani si 8 luni si 60 de ani si 11 luni iar stagiul complet de cotizare este intre 30 de ani si 8 luni si 30 de ani si 11 luni.

2. Deoarece nu are indeplinit stagiul complet de cotizare (are numai 20 de ani) poate solicita numai pensie pentru limita de varsta la 60 de ani si 8 luni (daca este nascuta in ianuarie 1957) sau la 60 de ani si 11 luni (daca este nascuta in decembrie 1957).

3. Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice nu prevede reducerea varstei standard de pensionare pentru femeile care au nascut si crescut un anumit numar de copii.
1.Legea 263/2010 prevede insa ca femeilor li se mai adauga la vechime cate 2 ani pt fiecare nastere?
2. Prin urmare, pensie anticipata mama mea nu poate solicita? Numai pensie de boala eventual?- s-a nascut in luna noiembrie 1957-
Va multumesc d-le Tudor Valeriu.
1. Pentru o femeie nascuta in noiembrie 1957 varsta standard de pensionaree sted e 60 de ani si 11 luni, stagiul complet de cotizare ested e 30 de ani si 11 luni iar stagiul minim d cotizare este de 15 ani.

2. Deoarece ares indeplinit stagiul minim de cotizare de 15 ani poate solicita pensie pentru limita de varsta la 60 de ani si 11 luni, in octombrie 2018.

3. Pentru a beneficia de pensie anticipata, la 55 de ani si 11 luni, trebuie sa aiba un stagiu de cotizare de 38 de ani si 11 luni.

4. Pentru a benficia de pensie anticipata partiala, la 55 de ani si 11 luni, trebuie sa aiba un stagiu de cotizare de 30 de ani si 11 luni.

5. In mesajul precedent v-am spus:
3. Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice nu prevede reducerea varstei standard de pensionare pentru femeile care au nascut si crescut un anumit numar de copii.



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reducere varsta de pensionare pt mama cu copil cu handicap notever notever Buna ziua, Mama mea poate beneficia de reducerea varstei de pensionare daca are un copil cu handicap grav? Din nastere? Mama s-a nascut in 3 aug 1957 si ... (vezi toată discuția)
La ce varsta ma pot pensiona? elniculae elniculae Sunt născuta în ianuarie 1957. Am 30 de ani vechime din care 19 ani în grupa II, și am absolvit, cu diplomă, 5 ani facultate. Am și trei copii. ... (vezi toată discuția)
Probleme pensie bogdan666 bogdan666 Buna seara, Cred ca am postat gresit insa am nevoie sa stiu daca mama e nascuta pe 3 august 1957, are 33 de ani de munca insa fara concedii medicale sau ... (vezi toată discuția)