Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Despagubire RCA
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Despagubire RCA

as dori sa stiu ce se intampla daca am produs un accident rutier din vina mea iar firma mea de asigurari nu vrea sa despagubeasca ?
nepynepy, utilizator
asigurarea este facuta pe 6 luni si am achitat suma de 210 ron , ce fel de prima mai trebuie platita ?
si este vorba despre asigurare rca nu casco
Scuze pentru eroare! Mai raspundeam cuiva care folosise o polita casco pentru plata daunei produsa de un auto fara RCA si am confundat discutia!
In cazul dv. in care nu ati introdus datele adevarate privind proprietarul si/sau utilizatorul autovehiculului, polita este lovita de nulitate si din aceasta cauza s-a refuzat despagubirea.
La orice fel de asigurare online exista aceasta conditie privind datele introduse de solicitant.
nucu$, utilizator
dar de ce sa nu fiu despagubit ? am un contract de comodat intre mine si fiul meu la notar , din cate stiu asigurarea se face pe masina nu pe proprietar , nu vad sa scrie undeva la refuzare despagubire ceva de genul
nepynepy, utilizator
Un contract este nul daca datele nu corespund realitatii ( polita RCA)
Din prevederile de mai jos(Normele aplicare RCA) puteti face o conexiune logica:

Art.1 (2) Contractul de asigurare obligatorie de răspundere civilă pentru prejudicii
produse prin accidente de vehicule acoperă răspunderea civilă delictuală a
proprietarului sau a utilizatorului unui vehicul pentru prejudiciile produse unei terte părti
prin intermediul vehiculului.
Art. 15. - (1) Se consideră că un vehicul este asigurat dacă proprietarul sau
utilizatorul acestuia
are încheiat un contract de asigurare obligatorie de răspundere
civilă pentru prejudicii produse prin accidente de vehicule,

Art. 27. - Asigurătorul nu acordă despăgubiri pentru:
4. prejudiciile cauzate în situatiile în care nu se face dovada valabilitătii la data
accidentului a asigurării obligatorii RCA

Iata si explicatiile denumirilor folosite in norme:

2. proprietar/coproprietar al vehiculului = persoana fizică sau juridică înscrisă în
documentele de identitate ale vehiculului sau în alte înscrisuri doveditoare ale dreptului
de proprietate;
3. utilizator al vehiculului - persoana fizică sau juridică căreia, în baza unui
contract încheiat cu proprietarul/coproprietarul, i s-a atribuit pe o anumită perioadă
dreptul de folosintă a unui vehicul;

Daca aveti acest contract autentificat valabil la data emiterii politei, faceti acest lucru cunoscut asiguratorului, solicitand plata dosarului de dauna.