Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Renuntare la SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Renuntare la SRL

Buna ziua,

Am un SRL infiintat in 2004 pe care nu l-am folosit de mai bine de 5 ani (am depus doar bilanturile cont)abile la sfarsit de an). Imi puteti spune, va rog, care este calea cea mai simpla de a "scapa" de acest SRL? Stiu ca sunt mai multe variante (faliment, inchidere) - toate complicate insa.

Ce se intampla in cazul in care nu mai depun bilantul de final de an? Se radiaza din oficiu?

Mentionez ca SRL-ul nu are nici un fel de datorii.

Va multumesc anticipat!
Buna ziua,

Daca nu aveti datorii cel mai simplu e sa faceti dizolvare si lichidare voluntara. Vedeti etape aici [ link extern ]

Daca doriti si vreti sa se rezolve cat mai reprede puteti apela la un avocat pentru redactarea actelor si depunerea lor la registru (daca nu aveti timp si/sau cunostinte) sau puteti sa va ocupati personal.

Succes,
Va multumesc pentru raspuns.

Totusi, ce se intampla daca nu se depun bilanturile de final de an?