Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensiuta 2
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensiuta 2

nascut 22 01.1958 lucrez din 1975 iulie o vechime de 39 ani cu tot cu armata
din care 18 ani de grupa a 2a as vrea sa stiu cand pot sa ies la pensie normala
sa-u anticipata
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:
Aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 4 ani si 6 luni.
39+4 si 6=43 de ani si 6 luni de stagiu
O reducere cu 4 ani a varstei standard
65-4=61 de ani limita de varsta
Pensie anticipata la 60 de ani,daca indepliniti conditia de stagiu de 43 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).