Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Conditii de munca deosebite si normale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Conditii de munca deosebite si normale

Intr-o luna este permisa acordarea celor doua tipuri de conditii de munca...mai exact 50% conditii deosebite (10 zile) respectiv 50 % conditii normale (10 zile) ?
Daca raspunsul este pozitiv, va rog sa-mi oferiti si temeiul legal.
Multumesc!
andad, utilizator
1. Condiţiile de muncă în care se desfăşoară activitatea asiguraţilor pot fi normale, deosebite şi speciale .

2. Locurile de munca in conditii deosebite sunt locurile de munca unde gradul de expunere la factorii de risc profesional sau la conditiile specifice unor categorii de servicii publice, pe toata durata timpului normal de munca, poate conduce in timp la imbolnaviri profesionale, la comportamente riscante in activitate, cu consecinte asupra securitatii si sanatatii in munca a asiguratilor (art.3 lit.g din Legea nr.263/2010).

3. In speta, exista posibilitatea ca un angajat sa-si desfasoare activitatea atat in cnditii deosebite , cat si normale de munca.
multumesc frumos!
v-ati referit desigur, la nivel de luna, asa cum am scris mai sus...