Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Care categorii de salariați ?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Care categorii de salariați ?

Care sunt cei care se vor pensiona mai devreme, la ce spun ei condiții deosebite de muncă ?
Persoanele care au realizat stagiul complet de cotizare au dreptul la pensie pentru limită de vârstă, cu reducerea vârstelor standard de pensionare în situația in care au realizat stagii de cotizare în condiții deosebite de muncă, respectiv condiții speciale de munca.

locuri de muncă în condiții deosebite - locurile de muncă unde gradul de expunere la factorii de risc profesional sau la condițiile specifice unor categorii de servicii publice, pe toată durata timpului normal de muncă, poate conduce în timp la îmbolnăviri profesionale, la comportamente riscante în activitate, cu consecințe asupra securității și sănătății în muncă a asiguraților;

locuri de muncă în condiții speciale
- locurile de muncă unde gradul de expunere la factorii de risc profesional sau la condițiile specifice unor categorii de servicii publice, pe durata a cel puțin 50% din timpul normal de muncă, poate conduce în timp la îmbolnăviri profesionale, la comportamente riscante în activitate, cu consecințe grave asupra securității și sănătății în muncă a asiguraților.