Forum Discuţii juridice Executare silită Licitatie imobiliara cu credit
Discuție deschisă în Executare silită

Licitatie imobiliara cu credit

buna ziua, am participat la o licitatie imobiliara urmand sa achit pretul cu credit bancar acordat de banca creditoare. MI SA APROBAT CREDITUL DAR EXECUTORUL REFUZA SA ELIBEREZE UN DOCUMENT BANCII PRIN CARE SA REZULTE CA EU VOI FI PROPRIETARUL LOCUINTEI LICITATE SI CASTIGATE.Va rog daca v ati intalnit cu asemenea situatii si ce pot sa fac in acest caz/
De ce refuza?
Depuneti o cerere scrisa si e obligat sa va raspunda in scris.
Daca nu motiveaza temeinic refuzul comite un abuz.
Eu nu vad motive sa refuze.
Nu ati primit un exemplar al procesului-verbal de licitatie? Solicitati un exemplar al acestui proces-verbal de licitatie.

Depuneti cerere scrisa la executor pentru actul solicitat, ca sa nu se anuleze licitatie pentru ca nu ati platit pretul si sa pierdeti si cautiunea platita, care va acoperi eventuala diferenta de pret pentru o vanzare ulterioara.
este vorba de ACTUL DE ADJUDECARE! Am obtinut un credit pt achizitionarea unei locuinte executate silit , urmeaza ca sa banca creditoare sa faca plata in contul executorului dar executorul nu vrea sa emita actul de adjudecare pana nu are banii in cont iar banca nu vrea sa vireze banii executorului pana nu are actul de adjudecare..
Domnule, ati avut curiozitatea sa cititi codul de procedura civila si sa vedeti cand se emite actul de adjudecare? Ca sa emita actul trebuie sa platiti pretul, nu se poate emite altfel decat daca vi se incuviinteaza plata in rate a pretului. Doar pv-ul de licitatie vi s-ar putea da, altceva nimic. In pv este mentionat ca sunteti desemnat adjudecatar.