Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Vechime in munca = anii cotizati la Pensii ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Vechime in munca = anii cotizati la Pensii ?

Vechimea in campul muncii este egala, ca perioada, cu perioada de cotizatii platite la Pensii, sau pot fi perioade diferite? Pe perioada doctoratului la zi, 4 ani, mi s-au platit cotizatiile doar pentru 2 ani si 7 luni, dar mi s-a spus de la Universitate ca cei 4 ani mi se considera vechime in munca. Angajatorul urmator mi-a luat in calcul 4 ani vechime, este corect/legal ?
va multumesc