Forum Discuţii juridice Forumul specialiştilor - index al ... Noua lege privind armele neletale
Discuție deschisă în Forumul specialiştilor - index al legilor aplicabile unor cazuri din practica judiciară

Noua lege privind armele neletale

Cetatean cu dubla nationalitate cu domiciliul in UK, sunt practicant de aikido,(posed legitimatie de UK club) si ca urmare am cumparat o sabie de samurai ascutita pentru colectie, precizez ca katana a fost prelucrata utilizand metoda traditionala si ca urmare poate fi cumparata fara restrictie aici in anglia.
In curand voi calatori in romania in concediu, as vrea sa stiu daca exista vreo lege care sa ma impiedice sa i-au acest obiect cu mine in romania si inapoi, fara vreo autorizatie speciala, (inclusiv pentru trecerea frontierei).

Multumesc!
Incerc doar sa fiu precaut si sa evit neplacerile cu sistemul, de acea caut legea pe internet si incerc sa o interpretez, dar mai important este sa ascult sfatul dumneavoastra, deoarece poate ati intampinat situatii similare chiar dumneavoastra, sau poate prieteni, cunostiinte or clientii dumneavoastra.
Cu cat numarul sfatuitorilor e mai mare, sfatul cel mai bun va fi adoptat.
Este prima data cand introduc in tara o arma alba si sunt constient caci multi dintre lucratori vamali nu au cunostinte despre noile legi aparute, in special ca guvernul romaniei le scimba in fiecare saptamana.
Se multumeste pentru contributia acordata.:)