avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 419 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... data iesire pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

data iesire pensie anticipata

Care este data iesirii la pensie anticipat pentru un bărbat , născut la 14.10.1956,40 ani şi 7 luni vechime în muncă din care 12 ani şi 2 luni grupa II de muncă.
Cel mai recent răspuns: automecanica , utilizator 15:47, 30 Septembrie 2015
~ Conținut șters la cerere ~
vă rog să-mi spuneţi cum aţi calculat.
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:
-Aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 3 ani(3 luni/an).
40 de ani si 7 luni + 3 ani = 43 de ani si 7 luni stagiu de cotizare.
-O reducere cu 2 ani si 6 luni a vastei standard de pensionare(65).
Conditii pentru pensie anticipate:
-Varsta 60 de ani
-Stagiu 43 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Daca nu indepliuniti conditia de stagiu pentru pensie anticipata,pensia va fi anticipata partiala cu penalizare de 22,5%.
Multumesc pentru precizari.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Varsta pensionare ContSters312083 ContSters312083 Buna ziua, Am si eu o intrebare la dumneavoastra,as vrea sa aflu si eu la ce varsta pot iesi la pensie daca am 57 de ani ( nascut in 1957) ,40 de ani de ... (vezi toată discuția)
Pensionare camii08 camii08 Am 60 de ani(16.12.2014),, am 39de ani lucrati din care 20 de ani in grupa a doua de munca. La ce varsta ma pot pensiona? (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata partiala manolegheorghe manolegheorghe Am etatea de 60 ani cu o vechime in munca de 8 ani si 10 luni in grupa II de munca, 32 de ani si 4 luni in conditii normale.(total ani in munca 41+ 2 luni) se ... (vezi toată discuția)