Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... data iesire pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

data iesire pensie anticipata

Care este data iesirii la pensie anticipat pentru un bărbat , născut la 14.10.1956,40 ani şi 7 luni vechime în muncă din care 12 ani şi 2 luni grupa II de muncă.
~ Conținut șters la cerere ~
vă rog să-mi spuneţi cum aţi calculat.
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:
-Aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 3 ani(3 luni/an).
40 de ani si 7 luni + 3 ani = 43 de ani si 7 luni stagiu de cotizare.
-O reducere cu 2 ani si 6 luni a vastei standard de pensionare(65).
Conditii pentru pensie anticipate:
-Varsta 60 de ani
-Stagiu 43 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Daca nu indepliuniti conditia de stagiu pentru pensie anticipata,pensia va fi anticipata partiala cu penalizare de 22,5%.
Multumesc pentru precizari.