Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general suspendare activitate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

suspendare activitate

Daca in clasa 6 nu am decat cheltuieli cu amortizarea si in clasa 7 venituri din dobanzi de pe extrasul de la banca pot suspenda activitatea firmei pe 3 ani?Si odata suspendata activitatea se mai inregistreaza aceste venituri si cheltuieli in balante? Suspendarea presupune si un control fiscal?

Nu va suparati, dar nu prea inteleg ...... ce vret sa spuneti "Cel mai bine ar fi sa suspendati pentru perioada cat angajata este in CCM", sa suspende ce?contractul de munca,activitatea societatii? (CIM a fost suspendat deja cand angajata a depus cererea de acordare a concediului pentru cresterea copilului)

Este vorba de suspendarea societatii, caci contractul individual de munca este deja suspendat din moment ce intrii in concediu de crestere copil .
Cat despre miscarile in contabilitate: Puteti sa faceti operatiuni prin banca sau numerar , dar inregistrarea in contabilitate se realizeaza dupa ce societatea are activitate.
In ceea ce priveste depunerea declaratiilor.Exista cazuri in care se obtine derogare si, in acest caz nu mai depuneti declaratile pe 0 sau caz in care nu se obtine derogarea de la administratie(un cazul meu) si sunt obligata sa depun declaratiile pe 0.
Situatia financiara se depune la sfarsitul anului.
~ Conținut șters la cerere ~
Si eu asa am vru sa rezolv, dar mai trece ceva timp (am auzit ca unii au asteptat si 1 an) pana imi ramburseaza banii cei de la FNUASS, si dc. calculez bine, nu am facut nimic.
Eu zic sa nu asteptati prea mult si sa grabiti lucrurile caci e pacat sa platiti impozitul forfetar daca nu aveti activitate.