Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozitul pe profit conform OUG34/14.04.2009
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozitul pe profit conform OUG34/14.04.2009

Cum e cu impozitul forfetar?Cum stim daca ne incadram in cotele alea si daca il platim numai pe acela sau si pe cel de 16%?daca se poate sa imi explicati si mie putin ca nu prea inteleg......legea asta......mi se pare ca lasa loc de multe interpretari...
Dar pentru profitul reinvestit cum este?Adica daca din profitul rezultat in urma ex financiar se constituie provizioane pe care ulterior le reinvestim cum se aplicaaceasta lege?
in ce conditii cheltuielile cu combustibilul mai sunt deductibile?dar tva-ul pt echipamente achizitionate in leasing?

Va multumesc foarte mult!
mihaeladobre, utilizator
Se plateste acest impozit forfetar în cazul cărora impozitul pe profit este mai mic decât suma impozitului minim anual În situatia în care impozitul datorat de microîntreprinderi este mai mic decât impozitul minim anual, prevăzut la art. 18 alin. (3), acestea sunt obligate la plata impozitului la nivelul acestei sume. NU se cumuleaza cele doua tipuri de impozit - forfetar si impozit pe profit /impozit micro.
Sorin Susca, Consilier juridic
Intrebarea nr. 1 - Ca sa aflati in ce grila va incadrati, vedeti ce venituri s-au inregistrat la 31.12.2008.
De exemplu, daca s-au inregistrat venituri in valoare de 100.000 lei, va incadrati in grila care cuprinde venituri intre 52.001 lei si 215.000 lei. Impozitul minim corespunzator acestei grile este de 4.300 lei anual (pentru anul 2009 este de 2.867 lei). Daca in 2009, impozitul pe profit calculat pe "stil vechi" este de 2.000 lei, se vor plati 2.867 lei (suma cea mai mare). Daca in schimb impozitul pe profit calculat pe "stil vechi" este de 3.000, se vor plati 3.000 lei (se va plati intotdeauna suma cea mai mare). Impozitul se calculeaza trimestrial.

Intrebarea nr. 2 - Veniturile din provizioane pentru care nu s-a acordat deducere, nu se iau in calcul in vederea stabilirii incadrarii intr-o anumita transa de impozitare.

Intrebarea nr. 3 - în perioada 1 mai 2009 - 31 decembrie 2010, cheltuielile privind combustibilul pentru vehiculele rutiere motorizate care sunt destinate exclusiv pentru transportul rutier de persoane, cu o greutate maximă autorizată care să nu depăşească 3.500 kg şi care să nu aibă mai mult de 9 scaune de pasageri, incluzând şi scaunul şoferului, cu excepţia situaţiei în care vehiculele se înscriu în oricare dintre următoarele categorii:
1. vehiculele utilizate exclusiv pentru: intervenţie, reparaţii, pază şi protecţie, curierat, transport de personal la şi de la locul de desfăşurare a activităţii, precum şi vehiculele special adaptate pentru a fi utilizate drept care de reportaj, vehiculele utilizate de agenţi de vânzări şi de agenţi de recrutare a forţei de muncă;
2. vehiculele utilizate pentru transportul de persoane cu plată, inclusiv pentru activitatea de taxi;
3. vehiculele utilizate pentru închirierea către alte persoane, inclusiv pentru desfăşurarea activităţii de instruire în cadrul şcolilor de şoferi.

Intrebarea nr 4 - tva pentru echipamentele luate in leasing este deductibil. Nedeductibil este doar tva pentru autovehiculele luate in leasing, care nu se incadreaza in exceptiile enumerate mai sus.
Buna ziua,

Ma puteti lamuri si pe mine cum este cu impozitul forfetar : de cand incepem sa aplicam grilele de impozitare ? cand se calculeaza ? daca se calculeaza trimestrial, atunci ar trebui platit pana pe 25 a lunii urmatoare nu ? in decembrie cum se va declara - tot la nivelul lunii septembrie si la sfarsitul anului se va face regularizare ?

va multumesc anticipat, Catalina
CMika a scris:

Buna ziua,

Ma puteti lamuri si pe mine cum este cu impozitul forfetar : de cand incepem sa aplicam grilele de impozitare ? cand se calculeaza ? daca se calculeaza trimestrial, atunci ar trebui platit pana pe 25 a lunii urmatoare nu ? in decembrie cum se va declara - tot la nivelul lunii septembrie si la sfarsitul anului se va face regularizare ?

va multumesc anticipat, Catalina

Se aplica incepand cu 01.05.2009;
Se calculeaza tot trimestrial.
Prima plata va fi aferenta trimestrului II - termen 25.07.;
Pana acum nu a aparut nici o modificare, deci ramane in vigoare plata si declararea la nivelul trimestrului III, iar apoi prin 101 - regularizarea.
Ce ne puteti spune despre firmele cu rulaj 0?cei de la Reg comertului ne trimit la adm finantelor si invers nimeni nu stie "inca",aici la medias.Deci...firma a fost pe intrerupere de activitate din 2004 pana in 2007 ,de atunci "functioneaza" cu rulaj 0,iar acum cica nu mai poate fi facuta suspendare.DE CE?Nu ne spune nimeni de ce doar ca nu sepate iar in acest caz de la 1 mai intram la impozit 2200lei pe an.Asa este sau cum?Va rog sa ma lamuriti.Multumesc mult