Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... noul cod penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

noul cod penal

as dori sa adresez si io o intrebare ,daca am fost condamnat la 3 ani si 6 luni cu suspendare pentru infractiunile de ultraj si ultraj contra bunelor moravuri din care am ispasit 2 ani beneficez de ceva de pe urma noului cod penal?
pai de v-au mai dat suspendare dupa 2 ani executati ?
oricum regimul suspendarilor ramane la fel deoarece asa prevade art 15 din nlegea 187/2012.
oricum la ultrajul contra bunelor moravuri limita maxima este de 2 ani iar la ultraj depinde ce ati facut efectiv (amenintat, lovit, vatamat, ) se aplica pedeapsa pentru acea infractiune iar daca a fost savarsita impotriva unui politist sau jandarm pedeapsa se mareste cu jumatate.
apoi trebuiesc contopite si.......... nu cred ca puteti beneficia de ceva.
multumesc pentru raspuns,eu ma refeream ca a trecut 2 ani din pedeapsa cu suspendare pe care am primito ,si ultrajula fost contra unui politist deci nici o sansa sa se anuleze??
asta este parerea mea avand in vedere legea 187/2012 dar poate inn viitorul apropiat mai intervin unele modificari.