Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Ordonanta de urgenta 77/2013
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Ordonanta de urgenta 77/2013

Doresc sa stiu daca apare undeva ca OUG 77/2013 este abrogata.Stiu de decizia CCR ca este neconstitutionala , dar ma intereseaza daca parlamentul a publicat si in MO ceva legat de asta.
Mai multe informatii:

www.avocatnet.ro/content/art...
CCR a decis ca legea de aprobare a OG 77/2013 este neconstitutionala.

CURTEA CONSTITUTIONALA
In numele legii
DECIDE:
Admite obiectia de neconstitutionalitate formulata si constata ca dispozitiile Legii privind aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 77/2013 pentru stabilirea unor masuri privind asigurarea functionalitatii administratiei publice locale, a num arului de posturi si reducerea cheltuielilor la institutiile si autoritatile publice din subordinea, sub autoritatea sau in coordonare a Guvernului ori a ministerelor sunt neconstitutionale fata de criticile formulate, raportate la art. 115 alin. (6) din Constitutie.
Definitiva si general obligatorie.
Decizia se comunica Presedintelui Romaniei, presedintilor celor doua Camere ale Parlamentului si prim-ministrului si se publica in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I.

Pronuntata in sedinta din data de 5 februarie 2014.
@ albu67

O.U.G. nr. 77/2013 a încetat să mai producă efecte după trecerea termenului de 45 de zile de la publicarea Deciziei C.C.R. nr. 55/2014 în Monitorul Oficial. Asta este tot ce s-a întâmplat cu acest act normativ. Instituțiile cu atribuții în domeniu nu au intervenit cu nimic în interiorul acestui termen, deci nu există nimic publicat în Monitorul Oficial.
CAMERA DEPUTAŢILOR
L E G E
privind respingerea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului
nr. 77/2013 pentru stabilirea unor măsuri privind asigurarea
funcţionalităţii administraţiei publice locale, a numărului de
posturi şi reducerea cheltuielilor la instituţiile şi autorităţile
publice din subordinea, sub autoritatea sau în coordonarea
Guvernului ori a ministerelor
Camera Deputaţilor adoptă prezentul proiect de lege.
Articol unic. - Se respinge Ordonanţa de urgenţă a
Guvernului nr. 77 din 26 iunie 2013 pentru stabilirea unor măsuri
privind asigurarea funcţionalităţii administraţiei publice locale, a
numărului de posturi şi reducerea cheltuielilor la instituţiile şi
autorităţile publice din subordinea, sub autoritatea sau în
coordonarea Guvernului ori a ministerelor, publicată în Monitorul
Oficial al României, Partea I, nr. 393 din 29 iunie 2013.
Acest proiect de lege a fost adoptat de Camera Deputaţilor în
şedinţa din 15 aprilie 2014, în condiţiile art. 147 alin. (2), cu
respectarea prevederilor art. 76 alin. (1) din Constituţia
României, republicată.
Dar mai departe??????
Legea pentru respingerea Ordonantei de Urgenta nr.77/2013 adoptata de Camera Deputatilor a fost inaintata Senatului in 15.04.2014.