avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 566 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Taxe vamale achizitie SUA
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Taxe vamale achizitie SUA

#-o#-oVa rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema pt ca singura nu ma descurc.
M-am tot uitat pe www.customs.ro dar n-am inteles nimic.
Doresc sa achizitionez de la o firma din SUA un system solar fotovoltaic pt producere energie electrica off grid.
Sunt persoana particulara si vreau sa stiu (daca e posibil):
- codul vamal pt. acest produs,
- cat m-ar costa taxele vamale in acest caz, valoarea lui fiind 3000$.
- ce alte taxe mai am de platit pana ajunge coletul la mine
- daca exista vreo scutire de taxe legata de energia verde.
Cu mii de multumiri

Cel mai recent răspuns: ContSters187835 , utilizator 21:30, 9 Februarie 2014
1. 8541409010, 8541409029, 8541409039, in functie de caracteristici.
2.TVA 24% aplicata inclusiv la taxele de expeditie.
3.Nu.
P.S.Taxele acestea se aplica exclusiv produselor din S.U.A.(produse in S.U.A. si care indeplinesc criteriile de origine ) -aceste criterii de origine se dovedesc pe baza unor documente vamale specifice emise acolo in baza acordurilor SUA-UE sau SUA-RO. Atentie! in masura in care bunurile sunt originare din China acestea sunt supuse unor taxe antidumping de pana la 70% daca nu provin de la anumiti producatori din aceasta tara care sun notificati la Comisia Europeana.
Ultima modificare: Duminică, 9 Februarie 2014
ContSters187835, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cumparaturi pe ebay,shipping, taxe vamale, taxe postale, tva.... ContSters169673 ContSters169673 Am cumparat niste pandantive si cercei de argint si doua ceasuri de mana vechi, am platit valoarea lor 830 dolari + 70 dolari shipping + 33 taxa de paypal, ... (vezi toată discuția)
Vamuirea sau taxarea coletelor din china ContSters200730 ContSters200730 Buna seara tuturor. Intreb aici dupa lungi cautari fara rezultat pe google. Sper ca cineva sa imi raspunda daca nu din experienta personala cat de cat ... (vezi toată discuția)
Evitarea taxelor vamale si a tva-ului pt importurile din china MirelaRotarescu MirelaRotarescu Buna ziua! 1. Urmarind pe forum discutia privind plata de taxe vamale si TVA pentru comenzile online provenind din China, sa inteleg ca pentru a evita orice ... (vezi toată discuția)