Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Taxe vamale achizitie SUA
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Taxe vamale achizitie SUA

#-o#-oVa rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema pt ca singura nu ma descurc.
M-am tot uitat pe www.customs.ro dar n-am inteles nimic.
Doresc sa achizitionez de la o firma din SUA un system solar fotovoltaic pt producere energie electrica off grid.
Sunt persoana particulara si vreau sa stiu (daca e posibil):
- codul vamal pt. acest produs,
- cat m-ar costa taxele vamale in acest caz, valoarea lui fiind 3000$.
- ce alte taxe mai am de platit pana ajunge coletul la mine
- daca exista vreo scutire de taxe legata de energia verde.
Cu mii de multumiri

1. 8541409010, 8541409029, 8541409039, in functie de caracteristici.
2.TVA 24% aplicata inclusiv la taxele de expeditie.
3.Nu.
P.S.Taxele acestea se aplica exclusiv produselor din S.U.A.(produse in S.U.A. si care indeplinesc criteriile de origine ) -aceste criterii de origine se dovedesc pe baza unor documente vamale specifice emise acolo in baza acordurilor SUA-UE sau SUA-RO. Atentie! in masura in care bunurile sunt originare din China acestea sunt supuse unor taxe antidumping de pana la 70% daca nu provin de la anumiti producatori din aceasta tara care sun notificati la Comisia Europeana.
ContSters187835, utilizator