Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Ce as putea face???- sotul a parasit locuinta comuna
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Ce as putea face???- sotul a parasit locuinta comuna

In data de 08.01.2014 sotul meu a vrut sa imi ia baiatul in varsta de 1 an si jumatate si sa plece la socrii mei,noi am avut o discutie pe aceasta tema, deoarece nu am fost deacord ca cel mic sa mearga in masina fara scaunel special pt copii decat cu tatal sau .De aici a pornit un foarte mare scandalul.El si-a facut bagajul lund-usi hainele si unele lucruri si a plecat la parintii sai, m-a lasat fara nici un ban pentru a lua lapte si pempers celui mic, am sunat la politie si un echipaj a venit la fata locului indrumandu-ma sa depun plangere pentru abandon de familie,ce as putea face,va rog sa ma sfatuiti: eu sunt si insarcinata in 6 luni si momentan decat banii din prenatal ii am ,alt venit nu detin....
Daca nu puteti dovedi, pensia care se va stabili va fi raportata la salariul minim pe economie.
Parinti aveti sau rude care v-ar putea ajuta sa treceti peste asta ?
@rendec, o fi sotul ranit in orgoliu sau in ce-o mai fi, insa nu e o scuza pt a-ti lasa copilul fara lapte si nevasta insarcinata fara sprijin.
gi-jane2, moderator

De cate ori am incercat sa vorbesc cu parintii lui imi zic sa i-l trimet acasa daca nu sunt multumita de el, iar el la cea mai mica discutie care se creaza intre noi isi ia lucrurile si pleaca la ei, stand cate 2-3 saptamani fara al ineresa de cel mic si de mine ca sunt insarcinata
Am avut noroc cu parintii mei ca mi-a luat lapte si scutece ,desi mama este casnica si tata pensionar
gi-jane2, moderator
sa ramana acolo unde e. Casa in care locuiti a cui e ?

este a parintilor mei ,dar locuiam decat noi...
gi-jane2, moderator
Nu mai folositi butonul citeaza, ci numai pe ala pe care scrie raspunde.
Tot e bine ca aveti casa si aveti ce imparti. Aveati un loc de munca pana sa ramaneti cu copilul acasa ?
mai tarziu puteti vedea si partea buna.. ca a plecat singur si nu v-ati chinuit sa-l dati afara
gi-jane2, moderator