Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Chiriasi fara contract de inchiriere rau platnici la ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Chiriasi fara contract de inchiriere rau platnici la intretinere

Buna ziua,
Sunt administratora unei asociatii de proprietari si ma confrunt cu urmatoarea problema;
In bloc sunt foarte multe apartamente inchiriate unde chiriasii nu au contract de inchiriere declarate la Fisc.Problema este ca unii proprietari au incasat pe langa chirii si intretinerea de pe lista afisata,fara a o si achita la Asociatie.Odata pacalesc statul fara a platii impozit pe chirie si a doua, Asociatia prin restantele acumulate.Suntem in situatia sa achitam facturile de utilitati cu intarziere(utilitati de care beneficiaza si acesti chiriasi ) si cu penalitatile aferente.
Intrebare:Unde pot fi reclamati acesti proprietari:la Fisc,la Politie,la Primarie,pentru ca am discutat amiabil cu ei,promit,dar atat,fiindu-le greu sa dea banii din urma pentru intretinerile restante.
Va multumim anticipat pentru un sfat util.
Cu stima.
pt "ben 46" Care Garda Financiara #-o????? Este un pic desfintata ?In fapt Serviciul de Investigarae Fraudelor si Anaf acestia pot fii sesizati .