Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... CAS CONTRACT DE MANDAT PRESEDINTE ASOCIATIE
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

CAS CONTRACT DE MANDAT PRESEDINTE ASOCIATIE

Un presedinte la o asociatie de proprietari care are contract de mandat si un venit net de 299 lei/luna cat trebuie sa plateasca asigurari sociale (pensie) el si cat asociatia?
Regula pentru exceptie (35% x 2298 = 804) se aplica in acest caz (399 < 804) sau se refera la faptul ca venitul lunar 399 lei x 12 luni trebuie sa fie mai mic decat 804 lei.
Ce alte contributii mai sunt de plata atat de presedinte cat si de administratia de proprietari, care sunt costurile totale ale asociatiei pentru a-i asigura presedintelui un venit net de 299 lei (atat a solicitat presedintele).
Presedintele nu mai are alte venituri, alte contracte.
Venit brut - 424
____________________
Contrib presedinte - 68
Contrib asociatie - 110
Impozit - 56
Net - 299
_______________
Total cheltuieli salariale = 534 lei