avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 549 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... CAS CONTRACT DE MANDAT PRESEDINTE ASOCIATIE
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

CAS CONTRACT DE MANDAT PRESEDINTE ASOCIATIE

Un presedinte la o asociatie de proprietari care are contract de mandat si un venit net de 299 lei/luna cat trebuie sa plateasca asigurari sociale (pensie) el si cat asociatia?
Regula pentru exceptie (35% x 2298 = 804) se aplica in acest caz (399 < 804) sau se refera la faptul ca venitul lunar 399 lei x 12 luni trebuie sa fie mai mic decat 804 lei.
Ce alte contributii mai sunt de plata atat de presedinte cat si de administratia de proprietari, care sunt costurile totale ale asociatiei pentru a-i asigura presedintelui un venit net de 299 lei (atat a solicitat presedintele).
Presedintele nu mai are alte venituri, alte contracte.
Cel mai recent răspuns: elga50 , moderator 18:29, 17 Februarie 2014
Venit brut - 424
____________________
Contrib presedinte - 68
Contrib asociatie - 110
Impozit - 56
Net - 299
_______________
Total cheltuieli salariale = 534 lei

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Angajare cenzor maria207 maria207 Buna seara Va rog mult sa ma lamuriti la urmatoarea problema : s-a hotarat la sedinta angajarea cenzorului si a presedintelui . Stiu ca se face un ... (vezi toată discuția)
Plata cm papic papic Buna Ziua In anul 2014 am fost in cm mai precis din iulie in risc maternal dupa acea in prenatal si postnatal. am salariu minim pe economie in fiecare luna ... (vezi toată discuția)
Contract de mandat-ce presupune si cum se calculeaza taxele? eve0389 eve0389 Buna ziua Sunt presedinta [b]noua ca toata conducerea [/b] la o asociatie de locatari si nu stiu ce taxe se platesc pentru contractul de mandat. Cenzorul ... (vezi toată discuția)