avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 365 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort prin acord!!!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort prin acord!!!

Buna ziua! Am si eu o problema, ce se intampla daca 2 soti vor sa divorteze prin acord dar unul dintre ei are domiciliul stabilit in alta tara?Am inteles ca merg impreuna si depun cererea la judecatorie, dar dupa depunere cel care are domiciliul in strainatate poate pleca sau poate lasa cuiva o procura sau cum se procedeaza???multumesc!
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 01:10, 22 Aprilie 2009
In cazul in care sentinta se pronunta ca urmare a unei actiuni bazate pe acordul ambilor soti, instanta va dispune desfacerea casatoriei fara a pronunta divortul din vina unuia sau a ambilor soti.
la implinirea termenului de judecata instanta verifica daca ambii soti staruie in desfacerea casatoriei pe baza acordului lor, iar la acest termen prezenta sotilor este obligatorie. In acest caz se poate trece la judecarea cererii fara a administra probe privind motivele de divort sau privitoare la imposibilitatea continuarii casatoriei.

Art. 614 Cod de procedura civila, prevede situatiile de exceptie: "În fata instantelor de fond, partile se vor înfatisa în persoana, afara numai daca unul dintre soti:

· executa o pedeapsa privativa de libertate,

· este împiedicat de o boala grava,

· este pus sub interdictie

· are resedinta în strainatate

In aceste cazuri, partile se vor putea înfatisa prin mandatar.

Mandatarul intr-un proces de divort trebuie sa fie avocat, sau ruda pana in gradul IV, cu una din parti si licentiat in drept
multumesc tuturor!
Prin acordul partilor se poate daca nu sunt copii minori
Culpa comuna este varianta civilizata pentru desfacerea prin "acordul partilor" daca exista copii minori
silviumanta a scris:

Buna ziua! Am si eu o problema, ce se intampla daca 2 soti vor sa divorteze prin acord dar unul dintre ei are domiciliul stabilit in alta tara?Am inteles ca merg impreuna si depun cererea la judecatorie, dar dupa depunere cel care are domiciliul in strainatate poate pleca sau poate lasa cuiva o procura sau cum se procedeaza???multumesc!


In asemenea situatii se angajeaza avocati.
Ei se ocupa de caz.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort horodni horodni In cazul in care ambii soti sunt de acord sa divorteze si exista un copil major ca rezultat al casatoriei, care este cea mai simpla modalitate de divort ? ... (vezi toată discuția)
Actiune perimata matachecarmen1973@yahoo.com matachecarmen1973@yahoo.com in anul 2010 sept,sotul meu a introdus actiune de divort iar termenul stabilit a fost peste 6 luni,dar noi nu ne am prezentat ;in luna martie 2012 am primit o ... (vezi toată discuția)
Model cerere de divort cu acordul partilor ContSters44620 ContSters44620 Sunt casatorita de doar 10 luni si doresc sa dicortez. Am citit pe net ca trebuie sa treaca cel putin un an de la data casatoriei. El pare sa fie de acord ... (vezi toată discuția)