Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort prin acord!!!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort prin acord!!!

Buna ziua! Am si eu o problema, ce se intampla daca 2 soti vor sa divorteze prin acord dar unul dintre ei are domiciliul stabilit in alta tara?Am inteles ca merg impreuna si depun cererea la judecatorie, dar dupa depunere cel care are domiciliul in strainatate poate pleca sau poate lasa cuiva o procura sau cum se procedeaza???multumesc!
In cazul in care sentinta se pronunta ca urmare a unei actiuni bazate pe acordul ambilor soti, instanta va dispune desfacerea casatoriei fara a pronunta divortul din vina unuia sau a ambilor soti.
la implinirea termenului de judecata instanta verifica daca ambii soti staruie in desfacerea casatoriei pe baza acordului lor, iar la acest termen prezenta sotilor este obligatorie. In acest caz se poate trece la judecarea cererii fara a administra probe privind motivele de divort sau privitoare la imposibilitatea continuarii casatoriei.

Art. 614 Cod de procedura civila, prevede situatiile de exceptie: "În fata instantelor de fond, partile se vor înfatisa în persoana, afara numai daca unul dintre soti:

· executa o pedeapsa privativa de libertate,

· este împiedicat de o boala grava,

· este pus sub interdictie

· are resedinta în strainatate

In aceste cazuri, partile se vor putea înfatisa prin mandatar.

Mandatarul intr-un proces de divort trebuie sa fie avocat, sau ruda pana in gradul IV, cu una din parti si licentiat in drept
multumesc tuturor!
Prin acordul partilor se poate daca nu sunt copii minori
Culpa comuna este varianta civilizata pentru desfacerea prin "acordul partilor" daca exista copii minori
silviumanta a scris:

Buna ziua! Am si eu o problema, ce se intampla daca 2 soti vor sa divorteze prin acord dar unul dintre ei are domiciliul stabilit in alta tara?Am inteles ca merg impreuna si depun cererea la judecatorie, dar dupa depunere cel care are domiciliul in strainatate poate pleca sau poate lasa cuiva o procura sau cum se procedeaza???multumesc!

In asemenea situatii se angajeaza avocati.
Ei se ocupa de caz.