Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Aprobari constructie
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Aprobari constructie

Am contruit o boxa la subsolul blocului acum2ani si nu am stiut ca imi trebuie vreo aprobare .ce ar trebui sa intru in legalitate. Florin
Subsolul tehnic al imobilului de locuit in comun,constituie parte comuna
Schimbarea destinatiei parti comune,nu se poate realiza decat cu acordul asociatiei de proprietari
Utilizarea exclusiva a unei parti din partea comuna,se poate realiza prin incheierea de contract de comodat sau de inchiriere
De regula,subsolul tehnic ,daca nu este prevazut din constructie cu compartimentari boxe,nu se admite realizarea de ingradiri,recompartimentari care sa fie utilizate drept spatii de depozitare bunuri personale
Pentru inceput discutati concret situatia cu presedintele de asociatie
Daca acesta accepta sa utilizati spatiul parte comuna,puteti negocia una dintre formele mentionate
Autoritatea locala nu acorda autorizatie de constructie pentru boxe in subsolul tehnic al imobilelor de locuit in comun
Autoritatile ,inclusiv ISU,in cazul executari de ingradiri/compartimentari in subsolul tehnic al imobilelor de locuit in comun-spatii care sa fie utilizate drept boxe,invoca ca subsolul tehnic reprezinta spatiu cu utilizare in caz de necesitate/calamitate si nu admit depozitarea de bunuri personale care pot genera blocaje ,sau focare de incendiu ,etc