Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Infiintare cabinet medical medicina de familie
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Infiintare cabinet medical medicina de familie

Buna ziua,
Sotia mea este medic specialist meduicina de familie,este insarcinata in 15 saptamani,actualmente activeaza in industria farma,si ar dori sa puna bazele unui CIM.Care sunt etapele deschiderii unui cabinet ,ce autorizatii ai nevoie, si daca este posibil a accesa fonduri nerambursabile pentru aceasta activitate.
Ca si domeniu de activitate se incadreaza pentru finantare prin programele nationale, daca va infiinta SRL-D sau SRL.
Conditiile de infiintare ale cabinetului individual le gasiti pe site-ul Colegiului Medicilor.
Apoi va trebui sa faca contract cu casa judeteana de sanatate.
Va recomand ca mai intai sa mergeti la Colegiul medicilor, acestia va pot spune daca sunt sanse sau nu. Aprobarea acestor cabinete de medicina de familie depinde de localitate, de nr. populatiei, etc. Conditiile de infiintare, aprobare unor astfel de cabinete le puteti citi in:
- ORDIN Nr.423-191 din martie 2013- privind Normele metodologice de aplicare în anul 2013 a Contractului-cadru