Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Posibilitate acordare diurna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Posibilitate acordare diurna

M-ar interesa daca o societate cu capital privat e obligata prin lege sa acorde diurna angajatilor care efectueaza zilnic deplasare la mai mult de 50 de km de sediul social / adresa persoanala (100 km dus-intors) in conditiile in care pune la dispozitie doar un autovehicul pentru deplasare si decontarea carburantului.
Deasemeni daca se pot substitui bonurile de masa cu acordarea diurnei si daca aceasta este impozitata.Multumesc
Cu stima !
In acest caz, nu se acorda diurna pentru transportul salariatilor de la domiciliu la locul de munca si invers.

Bonurile de masa nu se pot substitui cu diuna.

"Conform reglementarilor fiscale aplicabile in momentul de fata, felul in care diurnele sunt taxate de stat diurnelor depinde de valoarea lor.
Astfel, indemnizatia pe perioada delegarii si detasarii in alta localitate, in tara si in strainatate, in interesul serviciului, a carei valorea depaseste de 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru salariatii din institutiile publice:
- se supune impozitului pe salarii,
- se include in baza lunara de calcul a contributiilor sociale obligatorii, indiferent de entitatea platitoare (platitor de impozit pe profit, platitor de impozit pe veniturile microintreprinderilor, persoana fizica autorizata, intreprindere individuala, organizatie neguvernamentala).

In acelasi timp, sumele acordate in limita a de 2,5 ori indemnizatia pe perioada delegarii si detasarii acordata salariatilor din instituitile publice :
- nu sunt incluse in veniturile salariale si nu sunt impozabile;
- nu se cuprind in baza lunara a contribuitilor sociale obligatorii."

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/art...