Forum Discuţii juridice Executare silită Conexare dosare de executare silita imobiliara
Discuție deschisă în Executare silită

Conexare dosare de executare silita imobiliara

Apartamentul meu a fost scos la licitatie de catre 2 executori judecatoresti care reprezinta banci diferite , ptr recuperarea a 2 credite restante diferite , unul ipotecar si celalalt ptr nevoi personale, fara garantie imobiliara.

Unul dintre executori a introdus o actiune in justitie ptr conexarea celor 2 dosare de executare silita imobiliara.

Sunt citat in proces ca si debitor.Intre timp apartamentul a fost adjudecat in cadrul unei licitatii.

Intrebari

1) Mai continua procesul, in conditiile in care apartamentul a fost adjudecat,( dar inca nu s-a intocmit actul de adjudecare, ptr ca nu au expirat cele 30 zile ptr plata integrala a pretului de vanzare ) ?

2) Mai este necesar sa ma prezint la proces?

3) Pot contesta in acest proces pretul de vanzare al apartamentului, cu argumente solide, casa fiind vanduta la un sfert din pretul la care eu am cumparat-o initial ?
3) Faptul ca apartamentul a fost vandut la 1/4 din pretul platit de dvs nu reprezinta un argument solid. Apartamentul se evalueaza la valoarea de pe actuala piata, nu cat a fost pretul la achizitionare. Argumente solide ar fi daca aveti dovezi ca licitatia nu s-a efectuat conform legii.
Am adunat multe dovezi privind incalcarea normelor privind organizarea si desfasurarea licitatiei.

Intrebarea mea se referea la faptul daca trebuie sa deschid un nou proces privind adjudecarea imobilului si daca procesul de conexare a dosarelor de executare mai continua in conditiile in care exista deja un adjudecatar.

Multumesc 1!!!